Ankara bölgesinde sağlıklı bireylerde HAV, HBV, HCV seropozitifliğinin yaş ve cinsiyete göre dağılımı
The Seropozitivity of hepatitis A virus (HAV), hepatitis B virus (HBV) and hepatitis C virus (HCV) according to age and sex in healthy individuals living in Ankara
  1. Tez No: 88667
  2. Yazar: İSMET BATTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Aralık- 1997 ile Aralık- 1998 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniği 'ne müracaat eden 3515 sağlıklı bireyde HAV, HBV ve HCV seropozitifliğinin değişik yaş gruplarında yaş ve cinsiyete göre dağılımı araştırıldı. Çalışmaya katılan 1970'i erkek, 1545'i kadın toplam 3515 kişinin serumlarında HBsAg, anti-HBs, anti-HAV IgG ve anti-HCV göstergeleri Microparticle Enzyme Immunoassay (Abbott AXSYM System) tekniği ile çalışıldı. Vakaların %79.3'ünde anti-HAV IgG pozitif bulundu. Anti-HAV seropozitifliğinin yaşla birlikte artış gösterdiği (1-5 yaş grubunda %2, 6-10 yaş grubunda %23.9, 11-15 yaş grubunda %44.5, 16-20 yaş grubunda %68.9, 21-25 yaş grubunda %79.4 ve 25 yaşından sonra %90'nın üzerinde) ve erkeklerde kadınlara göre daha yüksek olduğu (1970 erkekte %82.8, 1545 kadmda %74.9) saptanmıştır. HBsAg pozitifliği %5.5, anti-HBs pozitifliğini %20.7, HBV seroprevalansmı ise %26.2 olarak saptadık. HBsAg pozitifliğini erkeklerde %6.5 kadınlarda %4.2, anti-HBs pozitifliğini erkeklerde %23.6 kadınlarda %14.0, HBV seroprevalansmı ise erkeklerde %30.1 kadınlarda %18.2 saptadık. En yüksek oranlar erkeklerde 46-50 (%65.3), kadmlarda 51-55 yaş grubunda (%48.7) tespit edilmiştir. Erkeklerde HBV seropozitifliği kadınlara göre daha yüksek orandadır. Erkeklerde 41-55 kadmlarda ise 31- 55 yaş grubunda HBsAg pozitifliği daha yüksek bulunmuştur. En yüksek oranlar erkeklerde 49-50 yaş grubunda (%17.3), kadmlarda ise 36-40 yaş grubunda (%9) tespit edilmiştir. HBsAg pozitifliğinin erkeklerde 11-15 ve 16-20 kadmlarda ise 21-25 yaş grubunda belirgin pik yaptığını tespit ettik. Anti-HCV seropozitifliğini %0.5 olarak tespit ettik. Anti-HCV pozitifliği ile yaş ve cinsiyet arasında herhangi bir ilişki tespit etmedik. İ*MhWÂWTASY©H 61IKÜ
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we investigated hepatitis A virus (HAV), hepatitis B virus (HBV) and hepatitis C virus seropozitivity according to age and sex in 3515 healthy individuals who admidted to Clinical Bacteriology and Infectious Diseases Department of University of Ankara Faculty of medicine between December 1997 and December 1998. HBsAg, Anti-HBs, Anti-HAV IgG and Anti-HCV parameters in the sera of 3515 (1970 male/1545 female) cases were detected by microparticle Enzym Immunuassay (Abbott AXSYM System) technique. Anti-HAV is pozitive in 79.3% of cases and increases with age (2% in 1-5 year old group, 23.9% in 6-10 year old group, 44.5% in 11-15 year old group, 68.9% in 16-20 year old group, 79.4% in 21-25 year old group and more than 90% in 25 year and older). The seropozitivity is higher in the male group (82.8% for males, 74.9% for females). We determined a HBsAg pozitivity of 5.5%, an Anti-HBs pozitivity of 20.7%, a HBV seroprevalence of 26.2%. Among the female population HBsAg pozitivity is 4.2%, Anti-HBs pozitivity is 14.0%, HBV seroprevalence is 18.2%; among the male population HBsAg seropozitivity is 6.5%, Anti-HBs pozitivity is 23.6%, HBV seroprevalence is 30.1%. The highest ratios are determined to be 65.3% for the 46-50 year old male group and 46.7% for the 51-55 year old female group. The HBV seropozitivity is higher in male population. The HBsAg pozitivity is higher in the 41-55 year old male group and in 31-55 year old female group. The highest ratio is determined in the 46-50 year old male group (17.3) and in the 36-40 year old (9%). HBsAg pozitivity shows a peak in 11-15 and 19- 20 year old male groups and 21-25 year old female group. Anti-HCV is determined to be 0.5% and there is no relation between Anti- HCV pozitivity and age or sex. 51