Artroskopik diz cerrahisi için hiperbarik levobupivakain ile uygulanan unilateral ve bilateral spinal anestezi yöntemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 260627
  2. Yazar: GÜLTEN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEBAHAT GÜLCÜ BULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada unilateral intratekal hiperbarik levobupivakain ve bilateral intratekal hiperbarik levobupivakain kullanımlarının, motor ve sensoriyal bloğun başlama, maksimum düzeye ulaşma ile geri dönüş süresi, hemodinamik stabilite ve komplikasyonları, hasta memnuniyeti ve analjezi kalitesi açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır.Hastalar; Çalışmamız, ASA I-II, 18-70 yaş arası, artroskopik diz cerrahisi operasyonu uygulanacak toplam 60 olguda gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Aim of our study was to compare the onset time of motor and sensorial block, the time required to reach maximal block, resolution time, hemodynamic stability, complications, and patient satisfaction in the use of unilateral intrathecal hyperbaric levobupivacaine and bilateral intrathecal hyperbaric levobupivacaine .Patients: Our study was performed on totally 60 ASA I-II patients in total of to be applied arthroscopic knee surgery operation, between 18 to 70 years of age. The bilateral group (group A) was administrated 0,75% levobupivacaine 15 mg + 1 ml 20% dextrose and the unilateral group (group B) was administrated intrathecal 0.75% levobupivacaine 15 mg + 1 ml 20% dextrose in 10 seconds.Findings: Systolic artery pressure in the 5 th minutes in the Group A were higher compared to the Group B to a statistically significant degree. The time required for onset of sensorial block and reach L1 dermatome wa shorter in the unilateral The time required for resolve of sensorial block was found to be longer in the bilateral levobupivacaine group. The time required for onset of motor block was shorter in the unilateral group. The time required to reach maximal motor block according to Bromage scale was foud to be longer in the bilateral levobupivacain group. Resolution time of motor block ( one point regression in Bromage motor scale) was foud to be longer in the bilateral levobupivacain group.