Yeni geliştirilen mini implant ring aparatının minivida stabilitesi ve kuvvet direncine olan etkisi
Effects of newly designed mini implant ring apparatus on miniscrew stability and force resistance
- Tez No: 260626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmadaki amaç, in vitro ortamda Mini İmplant Ring (MİR) aparatının, minivida primer stabilitesine ve minividanın kuvvete karşı olan direncine etkisini değerlendirmektir.Çalışmada 48 adet TM (Trimed, Ankara, Turkey) minivida kullanılmıştır. Minividalar yirmidörderlik 2 gruba ayrılmıştır. Test grubundaki minividalara MİR uygulanmış, MİR uygulanmayan diğer grup ise kontrol grubu olarak kullanılmıştır. Minividalar, laboratuvar ortamında, sığır kalça kemiğinden elde edilen örneklere tork ölçer tornavida (N2DPSK, Nakamura MFG Co Ltd, Tokyo, Japan) ile uygulanmış ve maksimum uygulama torku (MUT) değerleri ölçülmüştür. Daha sonra, Instron test cihazı ile minivida uzun eksenine dik yönde kuvvet uygulanarak, 0,6 mm yer değiştirene kadar gösterdikleri direnç değerleri kaydedilmiştir. Kuvvet testi uygulanmış minividaların mobilitelerinin değerlendirilmesini takiben minividalar tork ölçer tornavida ile maksimum çıkarma torku (MÇT) ölçülerek kemikten çıkarılmıştır. Son olarak, kemik segmentleri, kesi hattı vida yuvalarından geçecek şekilde ikiye ayrılmış ve kortikal kemik kalınlıkları ölçülmüştür. Buradan elde edilen sonuçlara göre deney ve kontrol grupları kortikal kemik kalınlıklarına göre ince ve kalın olmak üzere 2'şer alt gruplara ayrılmışlardır.Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildiğinde MİR grubunun kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek kuvvet direnci gösterdiği bulunmuştur. MİR grubunun MUT değerleri kontrol grubundan anlamlı derecede yüksektir. Kemik kalınlığına göre değerlendirildiğinde, ince kortikal kemik varlığında sonuçlar daha belirgin bulunmuştur. MÇT değerleri ve mobilite gösteren minivida sayısı açısından ise her iki grup arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.Yapılan araştırma sonucunda MİR aparatı, minivida primer stabilitesi ve kuvvet direncini arttırmasından dolayı özellikle kortikal kemiğin ince olduğu vakalarda iyi bir seçenek olarak tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this in ? vitro study was to assess the effect of Mini Implant Ring (MIR) apparatus on the force anchorage resistance of the miniscrews and on their stability.In this study 48 TM miniscrews (Trimed, Ankara Turkey) were used and they were randomly divided into 2 groups of 24. MIR apparatus was applied to the study group and the other group was assigned as the control. Miniscrews were applied to the specimens of bone prepared from the ilium of bovine with the torque screw driver (N2DPSK, Nakamura MFG Co Ltd, Tokyo, Japan) and maximum insertion torques were measured. All specimens were subjected to tangential force loading perpendicular to the miniscrew through a lateral displacement of 0.6 mm with the use of Instron machine and force anchorage resistance values were recorded. Maximum removal torque of each tested specimen were measured while removal from the bone. Bone samples were sectioned from the screw holes and bone thickness at the screw sites were also measured. According to the cortical bone thickness, both study and control groups were divided into 2 subgroups as thin and thick.When statistically evaluated, it was seen that MIR group had statistically high force anchorage resistance than control group. Maximum insertion torque values of the MIR group were statistically higher than the control group. The results were found more significant in cases where cortical bone was thinner. No statistically significant difference for the maximum removal torque or the number of mobile screws was observed between the groups.The results of this study revealed that MIR apparatus, which increases the primary stability and the force anchorage resistance of miniscrews, is a good option especially in cases where the cortical bone thin.