Migrenli hastalarda Rho-kinaz ROCK2 gen polimorfizminin yeri
The location of Rho-kinase ROCK2 gene polymorphism in patients with migraine
- Tez No: 260643
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Migren; nörolojik değişikliklerle karekterize primer epizodik bir baş ağrısıdır. Migren oldukça yüksek prevalanslı nörovasküler bir bozukluktur. Topluma olduğu kadar bireylere de aşırı bir sosyoekonomik yük getirir ve yaşam kalitesini düşürür. Migren hastalarının ailelerinde migren görülme sıklığı fazladır. Migren genetiğinde polimorfizm farklılığının rol alabileceği konusunda son zamanlarda oldukça geniş çalışmalar mevcuttur.ROCK2 beyinde oldukça yaygın olarak bulunmaktadır. ROCK2'nin aktin stres liflerinin, fokal adezyonun oluşumu, vasküler düz kas kasılması ve ağrı cevabında rolü olduğu bilinmektedir. Ayrıca ROCK2 inhibitörlerinin subaraknoid kanamalardan sonra gelişen vazospazmı azalttığını gösteren çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada, ROCK2 geni Thr431Asn polimorfizmi ile migren arasında ilişki olup olmadığı araştırıldı.155 migren hastası (15'i auralı, 140'ı aurasız) ve 155 sağlıklı gönüllü çalışma kapsamına alındı. DNA izolasyonları yapılarak ROCK-2 geni Thr431Asn polimorfizmi için Thr-Thr, Thr-Asn ve Asn-Asn genotip frekansları ile Thr ve Asn allel frekansları incelendi.ROCK-2 geni Thr431Asn polimorfizmi için Thr-Thr, Thr-Asn ve Asn-Asn genotip frekansları bakımından kontrol ve hasta grup arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. (p=0.52). Thr ve Asn allel frekansları bakımından kontrol ve hasta grup arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. (p=0.42).Elde edilen veriler sonucunda migren ile ROCK2 geni Thr431Asn polimorfizmi arasında bir ilişki bulunmamakla birlikte çalışmamız bu konudaki ilk çalışmadır. Bu konuda daha geniş topluluklarda yapılacak başka çalışmalarda farklı sonuçlar bulunabileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Migraine is a primary episodic headache which chacterized with neurological changes. Migraine is a highly prevalent neurovasculer disorder. It represents an enormous socioeconomic burden to the individual as well as to the society and affects the quality of life. The disease rate is in families of patients with migraine. Recently, there are extensive researchs about the role of differences polymorphisms in genetic of migraine.ROCK2 is common in brain tissue. The role of ROCK2 has been known in formation of focal adhesion and actin stres fibers, in vascular smooth muscle contraction and pain response. Moreover, there are studies suggesting that ROCK2 inhibitors reduce vasospasm in subarachnoid hemorrhages. In this study, ıt is investigated that whether there is an association between Thr431Asn polymorphism and migraine.155 migraine patients (15 with aura, 140 without aura) and 155 healthy controls are included in this study. For Thr431Asn gene polymorphism in ROCK2 gene, the isolation of DNA were made, and Thr-Thr, Thr-Asn, Asn-Asn genotype frequencies and Thr and Asn allel frequency were investigated.For Thr431Asn polymorphism in ROCK2 gene, Thr-Thr, Thr-Asn and Asn-Asn genotype frequencies, there were not reveal any significant differences between control and patient groups (p=0.52). For Thr and Asn allel frequency, there were not any significant differences between control and patient groups (p=0.42).According to the obtained data, there is no relavance between migraine and ROCK2 gene polymorphism (Thr431Asn). But our study is the first one about this gene. We are thinking there will be different results in other studies made in extensive populations.