Van yöresinde hepatit B virüs genotip dağılımı ve prekor/bazal kor promoter mutasyon analizi
Genotype distribution and precore/basal core promoter mutation analysis of HBV in Van region
  1. Tez No: 260656
  2. Yazar: ÖZNUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖRKEM YAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Akut hepatit ve asemptomatik taşıyıcılık, kronik taşıyıcılık, karaciğer sirozu ve hepatosellüler karsinom gibi kronik karaciğer hastalığının değişik formlarına sebep olan Hepatit B virüsü (HBV), tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok önemli bir toplum sağlığı problemi oluşturmaktadır. HBV genotipleri ve mutasyonları da hastalık seyrini ve tedavisini etkilemektedir.Bu çalışmada, Van yöresinde HBV genotiplerini ve prekor/bazal kor promoter mutasyonlarını tespit etmek amaçlanmıştır. Bu amaçla, Mart 2008-Ocak 2009 tarihleri arasında toplanan, hepatit B serolojik belirleyicileri (AXSYM, Abbott) ve HBV DNA'sı (Cobas Taqman, Roche) pozitif 54 hasta serumu çalışmaya dahil edilmiştir. Bu serumlarda DNA izolasyonu (QİAamp DNA Mini Kit, Qiagen) sonrası revers hibridizasyon metodu (INNO-LiPA, İnnogenetics) kullanılarak genotiplendirme ve mutasyon analizi yapılmıştır.Çalışma sonucunda, 54 hastanın tümünde (% 100) genotip D tespit edildi. 54 hastanın 5'i, mutasyon analizi için amplifikasyon sonrasında agaroz jel elektroforezde DNA bandı oluşmadığı için mutasyon analizi çalışmasından çıkarıldı ve çalışma 49 hasta ile yapıldı. Bu hastalarda G1896A prekor mutasyonu ve BKP mutasyonu sırayla % 40.9 ve % 34.7 olarak bulundu. Bu hastaların HBeAg durumları ile tespit edilen mutasyonlar değerlendirildiği zaman, HBeAg negatif hastalarda prekor mutasyonu % 75.0, bazal kor promoter mutasyonu % 57.9 olarak tespit edildi. 49 hastanın % 22.4'ü, HBeAg negatif hastaların ise % 50'si prekor ve BKP mutasyonlarının her ikisine de sahipti.Çalışmada çıkan sonuçlar irdelendiğinde, Akdeniz ve komşu Asya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de Van yöresinde de HBV D genotipi dominantdır. Prekor ve BKP mutasyon analizi sonuçlarına bakıldığında ise, hepatit B hastalarının yaklaşık yarısı prekor mutasyonuna, üçte biri ise BKP mutasyonuna sahipti. Bu mutasyonlar HBeAg salınımını durdurmakta veya önemli ölçüde azaltmaktadır. Ülkemizde HBV'ye ait genotip ve mutasyonlara ait bu epidemiyolojik verilerin, HBV enfeksiyonuna sahip hastaların tanısında, izlenmesinde ve tedavi stratejisinde klinisyenlere yardımcı olacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hepatitis B virus (HBV) that causes acute hepatitis and various forms of chronic liver diseases like asymptomatic and chronic carrier state, liver cirrhosis and hepatocellular carsinoma, constitutes a major public health problem in the world and also in our country. HBV genotypes and mutations affect the course and treatment of the disease.In this study, we aimed to detect HBV genotypes and precore/basal core promoter (BCP) mutations in Van region. For this purpose, serums of 54 patients which were positive for hepatititis B serological markers and HBV DNA (Cobas Taqman 48, Roche), were collected between March 2008 and January 2009. Genotypes and mutations were determined with reverse hybridization method (INNO-LiPA, Innogenetics) after HBV DNA isolation by Qiagen kit (QİAamp DNA Mini Kit, Qiagen).As a result of this study, all 54 patients (100 %) had genotype D. After amplification for mutation analysis, DNA bands of 5 samples were not visible in agarose gel electrophoresis; therefore they were excluded. A total of 49 samples were studied. The rates of G1896A precore mutation and BCP mutation were 40.9 % and 34.7 %, respectively.. When HBeAg status of these patients and the mutations were evaluated, precore mutation was 75.0 % and BCP mutation was 57.9 % in HBeAg negative patients. 22.4 % of 49 patients and 50.0 % of HBeAg negative patients had both precore and BCP mutations.When the results of this study were scrutinized, HBV genotype D was dominant in Van region of Turkey as in the Mediterranean and neighbouring Asia countries. In terms of the precore and BCP mutation results, approximately one-half of our patients have precore mutation and one third of patients have mutations of BCP. These mutations decrease or inhibit the secretion of hepatitis B e-antigen. This epidemiological data about HBV genotypes and mutations in our country will help to clinicians in diagnosing, monitoring and treatment of patients with HBV infection.