Non-invaziv mesane transizyonel hücreli karsinomlarda ikincil transüretral rezeksiyon klinik değerinin araştırılması
Clinical Value of secondary TUR in non invasive transitionel cell bladder carcinoma
- Tez No: 260657
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECİP PİRİNÇÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Retrospektif çalışmamızda noninvaziv yüzeyel transizyonel hücreli mesane kanserlerinde ilk rezeksiyondan 4 ila 6 hafta sonra yapılan ikincil rezeksiyonun klinik etkinliği değerlendirildi.Ağustos 2003 ile nisan 2010 tarihleri arasında kliniğimizde mesane tümörü tanısı olan ve ilk TUR `dan sonra 4 ila 6 hafta arasında Re TURT'yi kabul eden ve Re TURT uygulanan 55 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmamıza küçük tek odaklı, düşük grade'li papiller tümörü olan vakalar alınmadı.55 olgunun %38'inde rezidüel tümör saptandı. İlk rezeksiyonla ikinci rezeksiyon arasında histopatolojik fark tespit edilen olgular: TA G3 iken TA G1 elde edilen iki olgu T1 G1 iken TA G1 olan altı olgu T1G3 iken T2 G3 bir olgu T1 G3 iken T2 G1 bir olgu saptanmış sonuçlarımıza göre %3.6 ileri evrlendirme ve %10.8'de daha düşük evrelendirme tespit edilmiştir.Re TURT'de rezidüel tümör tespit edilen ve edilmeyen olgular tümör çapı ve tümör odak sayısı bakımından karşılaştırıldığında ise Re TURT'de rezidüel tümör tespit edilen ve edilmeyen olguların sırası ile tümör çapları ortalama 56.6 mm ve 36.9 mm olarak bulundu. Re TURT'de rezidüel tümör tespit edilen ve edilmeyen olguların ortalama mesane tümör odak sayısı sırası ile 2.82 ile 1.82 bulundu . Rezidüel tümör tespit edilen olgularda edilmeyenlere oranla gerek tümör çapı gerekse tümör odak sayısı açısından anlamlı fark görüldü.Sonuç olarak noninvaziv mesane kanserlerinin ilk transüretral rezeksiyonundan sonra uygulanan Re TURT'de anlamlı oranda olguda rezidüel tümör bulundu. Tümör çapları ve tümör sayısının yüksek olmasının rezidüel tümör açısından dikkat edilmesi gereken bir konu olduğu izlendi.Non-invaziv mesane kanserli hastalarda klinik evrenin daha iyi değerlendirilmesini ve rezidüel tümör aranmasını sağladığından ikinci transüretral rezeksiyon çok faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
We retrospectively analysed 55 patients who had diagnosed as bladder carcinoma in our clinic. All patients had surgery of first TUR and secondary surgery of TUR-T 4-6 weeks later in our clinic. We excluded small, one focus, low grade papillary tumors.We detected residual tumor in %38 of 55 patients. Cases that showed histopathologic difference between the first and second resections are : two cases that first specimen was TaG3 and second was TaG1, six cases that first specimen was T1G1 and second was TaG1, one case that first was T1G3 and second was T2G3 and one case that first was T1G3 and second was T2G1. According to these results, advanced grades were detected in % 3,6 of cases and lower grades in % 10,8 of cases.We compared the tumor size and focus number in residual tumor detected and non-detected cases in secondary TUR-T . When mean tumor size was 56,6 mm in residual tumor detected cases, it was 36,9 mm in residual tumor non- detected cases in secondary TUR-T. When mean bladder focus number was 2,82 in residual tumor detected cases, it was 1,82 in residual tumor non- detected cases in secondary TUR-T.The difference between residual tumor detected and non-detected cases in means of tumor size and tumor focus number was statistically significant.In conclusion, residual tumor was significantly detected in secondary TUR-T after first transurethral resection in non-invasive bladder carcinomas. We thought that high rate of tumor size and focus number are important indicators for residual tumor.We also thought that secondary transurethral resection may be advantegous in non-invasive bladder carcinoma patients due to advanced detection of clinical grading and leading to searching for tumor.