Tandır dumanına maruz kalan kadınlarda akciğer tutulumunun DLCO ile araştırılması
Investigation of pulmonary involvement in biomass exposed women with DLCO
- Tez No: 260658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÖZBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Biomass, gelişmemiş ve ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde çeşitli amaçlarla yaygın olarak kullanılmaktadır. Biomass yanmasıyla ortaya çıkan partiküllerin solunmasıyla çocukluktan yetişkin yaşa kadar özellikle başlıca etkilediği organ olan akciğerde; geniş bir yelpazede değişik hastalıklara neden olmakta, sağlık açısından önemli bir morbidite nedeni olabilmektedir. Bundan yola çıkarak tandır dumanına maruz kalan bayanlarda henüz herhangi bir solunumsal semptom gelişmeden olguların difüzyon kapasitelerini incelemek istedik ve mevcut çalışmayı planladık.Çalışmaya çeşitli saat-yıl tandır dumanı maruziyeti olan, sigara içmemiş, herhangi bir solunumsal şikayeti olmayan 65 kadın olgu ve 25 kişilik kontrol grubu alındı. Olgular anamnez, fizik muayene, SFT, DLCO yönünden incelendi.Ortalama tandır dumanına maruz kalma 17.6±6.8 saat-yıl idi. Tandır dumanı maruziyeti olanların ortalama yaşı 50.7±10, olmayanların 45±6 idi. Grupların FEV1/FVC yüzdeleri; tandır dumanı maruziyeti olan grupta %87.4±6.9, kontrol grubunda 92±7.3 idi. Gruplar arasında istatistiki olarak anlamlı fark vardı(p=0.006) Bütün olguların FEV1/FVC's, beklenenin %70'inin üstünde, FVC değerleri beklenenin %80'inin üstünde idi.. Tandır dumanı maruziyeti olan grupta ortalama DLCO değeri 23.6±0.7 ml/sn/mmHg, olmayan grupta 26.1±1 ml/sn/mmHg idi. Tandır dumanı maruziyeti olan grupta beklenene göre DLCO yüzdesi %110±3.5, olmayan grupta %117.5±5.6 idi. Aradaki fark istatistiki olarak anlamlı değildi. İki grup DLCO'larının %80'in altında olma ihtimalleri açısından karşılaştırıldıklarında, tandır dumanı maruziyeti olanlarda %15 iken, kontrol grubunda % 0 idi. Arada belirgin istatistiki fark vardı.Bu sonuçlar bize; tandır dumanına maruz kalan kişilerde, kişilerin SFT'leri bozulmamış olsa bile difüzyon kapasitelerinin bozulabileceğini, difüzyon kapasitesindeki bu bozulmanın solunumsal ilk bozulan parametre olabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Biomass is a wideusing agent that used for multiple causes in underdeveloped and developing countries such as our country. Particles that inhalated from burned biomass can lead to different problems in many organs especially lungs. Its effects can be seen in all ages from childhood to old ages and an important health problem that yields morbidity. In the light of this knowledge, we aimed to search diffusion capacity of women who exposed to smoke of biomass before any respiratory problem had rised.Including criteria were; exposing to smoke of biomass, no smoking, having no respiratory problem. When study group was composed of 65 women, control group was 25 women. All participants were investigated about history, physical examination, respiratory function test and DLCO test.Mean exposing to smoke of biomass time was 17.6±6.8 hour/years. When mean age of exposing patients was 50.7±10, non-exposing participants was 45±60 years. FEV1/FVC percentage of groups; biomass exposure in the group 87.4±6.9% in the control group was 92±7.3. Difference between groups was statistically significant (p = 0.006) FEV1/FVC rate of all patients was above %70 of expected rate and FVC values were above %80 of expected value. Mean DLCO values were 23.6±0.7 ml/sn/mmHg and 26.1±10 ml/sn/mmHg in exposed to smoke of biomass and non-exposed, respectively. DLCO percents according to expected values were %110±3.5 and %117.5±5.6 in exposed to smoke of biomass and non-exposed, respectively. The difference between two values were statistically not significant. Below %80 DLCO values two groups are compared in terms of likely warming in those exposed to biomass, while 15% in the control group was 0%. The difference between two values were statistically significantIn conclusion, diffusion capacity can be changed in women who exposed to smoke of biomass despite of normal values of respiratory function test. So, disturbance in diffusion capacity of these women may be the first parameter for future respiratory problems.