Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı olan bireylerde serum vaspin, obestatin, apelin-36 düzeyleri
Serum vaspin, obestatin, apelin-36 levels in nonalcoholic fatty liver diseases
  1. Tez No: 260665
  2. Yazar: BİLGE AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL AVŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş: Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) hepatositlerde trigliserid damlacıklarının birikimiyle karakterize; basit yağlanmadan steatohepatit (NASH)' e, ilerlemiş fibrozis ve siroza kadar geniş bir spektrumu kapsayan ve gelişmiş ülkelerde en sık görülen kronik karaciğer hastalığıdır. Hastalığın patogenezinde insülin rezistansının önemli rolü olduğu düşünülmektedir. Giderek artan kanıtlar, yağ dokusu kaynaklı adipokinlerin insülin homeostazisini de etkileyerek NASH patogenezinde rol alabileceğini düşündürmektedir.Amaç: Bu çalışmada NAFLD' lı bireylerde yeni adipokinlerden vaspin, obestatin, ve apelin-36' nın serum seviyeleri ile bu moleküllerin hastaların klinik, biyokimyasal ve histolojik özellikleri ile olası ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır.Materyal ve Metod: Çalışmaya karaciğer biyopsisi ile NAFLD tanısı konmuş 91 hasta ve 81 sağlıklı kontrol alındı. Serum vaspin, obestatin ve apelin-36 seviyeleri ELISA ile ölçüldü. Çok değişkenli lineer regresyon modelleri kullanılarak bu adipokinler ile hastaların özellikleri arasındaki ilişki analiz edildi.Bulgular: Tek değişkenli analiz sonucunda, serum obestatin seviyesinde hasta ve kontroller arasında fark bulunmazken; serum vaspin ve apelin-36 konsantrasyonları, NAFLD olan hastalarda kontrollere göre anlamlı oranda yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The novel adipokines vaspin, obestatin, and apelin-36 are associated with insulin resistance and the components of the metabolic syndrome. We assayed circulating levels of these molecules and examined their association with clinical, biochemical, and histological phenotypes in patients with nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD).Patients and methods: Serum levels of vaspin, obestatin, and apelin-36 were assayed by ELISA in 91 patients with biopsy-proven NAFLD and 81 controls. We analyzed associations between adipokines and the characteristics of patients with NAFLD using multivariable linear regression models.Results: Univariable analysis showed that concentrations of vaspin and apelin-36 were significantly higher in patients with NAFLD than in controls, while no differences in obestatin levels were found. Serum vaspin levels showed a statistically significant association with C-reactive protein (r = 0.378, P < 0.001) and liver fibrosis scores (r =0.401, P < 0.001), while apelin-36 levels showed a modest associated with HOMA-IR (r = 0.204, P < 0.01). After stepwise linear regression analysis, serum vaspin levels were the only independent predictor of liver fibrosis scores in patients with NAFLD (ß = 0.37; t = 3.99, P < 0.01).Conclusion: Serum vaspin levels are raised in patients with NAFLD regardless of potential confounders and represent an independent predictor of liver fibrosis scores. These findings support further investigation of this novel adipokine in metabolic liver diseases.