Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığında serum ürik asit düzeyleri ile yağlanma şiddeti, metabolik risk faktörleri ve fruktoz tüketimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between serum uric acid, the degree of fatty li̇ver disease, metabolic risk factors and the consumption of beverages with fructose in non alcoholic fatty liver disease
  1. Tez No: 427259
  2. Yazar: SEDA PIHTILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL BAHÇECİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Günümüzde hiperlipidemi, glukoz intoleransı, obezite ve hipertansiyonu içeren metabolik sendromun hepatik komponenti olarak tanımlanan nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH); basit karaciğer yağlanmasından, nonalkolik steatohepatit (NASH), fibrozis ve siroza kadar karaciğer hasarının geniş bir spektrumunu kapsar. Çalışmamızda son yıllarda NAYKH için önemli risk faktörü olarak tanımlanan serum ürik asit düzeyleriyle; ultrasonografik olarak saptanan karaciğer yağlanma derecesi, metabolik sendrom risk faktörleri ve fruktozlu içecek tüketimi arasındaki ilişki araştırıldı. Çalışmaya dahil edilen tüm NAYKH olan hastaların ultrasonografik karaciğer elastografi değerlerine bakılarak, elde edilen verilerle hepatosteatoz derecelerinin artışında rol oynayan etkenler arasındaki ilişkiyi araştırıldı. Ultrasonografik olarak NAYKH tespit edilen farklı derecelerde hepatosteatozu olan çalışmaya uygun rastgele seçilmiş 100 olgu incelendi. NAYKH olguları hafif derecede karaciğer yağlanması olan Grade I ve orta derecede karaciğer yağlanması olan Grade II olmak üzere iki alt gruba ayrıldı. Yetmiş (%70) olguda Grade I, 30 (%30) olguda Grade II Hepatosteatoz tespit edildi. Grade arttıkça metabolik sendrom komponentleri sayısının da arttığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RELATIONSHIP BETWEEN SERUM URIC ACID, THE DEGREE OF FATTY LİVER DISEASE, METABOLIC RISK FACTORS AND THE CONSUMPTION OF BEVERAGES WITH FRUCTOSE IN NON ALCOHOLIC FATTY LIVER DISEASE Nowadays, nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD) which is defined as hepatic component of the metabolic syndrome consisting of hyperlipidemia, glucose intolerance, obesity and hypertension covers a wide spectrum of liver damage from simple fatty liver to nonalcoholic steatohepatitis (NASH), fibrosis and cirrhosis. In our study, the relationship between serum uric acid levels which is identified as a significant risk factor for NAFLD in recent years, the degree of fatty liver assessed ultrasonographically, risk factors of metabolic syndrome and consumption of beverages with fructose was researched. By evaluating ultrasonografic liver elastography values of all patients with NAFLD that included in the study, we examined the relationship between influencing factors with the increase in the degree of hepatosteatosis. Randomly selected 100 patients, eligible for study, with NAFLD detected ultrasonographically and with varying degrees of hepatosteatosis were examined. We divided the NAFLD patients into two subgroups as Grade I with mild hepatosteatosis and Grade II with moderate hepatosteatosis. Seventy petients (%70) were in Grade I group and 30 patients (%30) were graded as Grade II. It was observed that with increasing grade, the number of metabolic syndrome components also increase in a compatible manner.