Doping olarak kullanılan Testosteron'un puberta dönemindeki erkek ve dişi ratların humerus ve femur üzerindeki morfometrik etkileri
Morphometric effects of Testosterone used as doping on humerus and femur of male and female rats in puberty
  1. Tez No: 260671
  2. Yazar: MEHMET ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırmanın amacı testosteron'un puberta dönemindeki erkek ve dişi ratların bazı osteolojik yapıları ve organları üzerindeki morfometrik etkileri ve makro-anatomik değişikliklerinin araştırılmasıdır.Çalışma Spraque?Dawley cinsi 16 erkek ve 16 dişi 32 adet ratlar üzerinde, Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Deney Hayvanları ünitesinde gerçekleştirildi. Çalışma protokolü aynı fakültenin etik kurulu tarafından onaylandı.Erkek ve dişi ratlar deney ve kontrol olarak iki gruba bölündü. Tüm ratların ağırlık ortalaması alınarak deney grubuna 10 hafta süreyle haftada 5 gün 5 mg/kg testosteron subkutan olarak enjekte edildi. 10. hafta sonunda ötenazi edildi, femur ve humerus'un corpus ve boy ölçümleri ile cortex ve medulla morfometrik ölcümleri yapıldı. Ayrıca ortalama canlı vücut ağırlıkları ve bunun yanında testis, karaciğer, dalak, kalp ve böbreklerin ağırlıkları ölçülerek, testosteron alan gruplar ile kontrol grupları karşılaştırıldı.Testosteron grubu erkek ratların femur corpus ve boy ölçümlerinde anlamlı düşüş bulundu (P0.05). Testosteron grubu erkek ve dişi ratların humerus corpus ve boy ölçümlerinde anlamlı düşüş belirlendi (P0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the macro?anatomic changes and morphometric effects of testosterone over some osteological structures and organs of male and female rats in puberty.The study was carried out on 32 Spraque-Dawley male and female rats in Selçuk University, Faculty of Veterinary Medicine, Laboratory Animals Unity. The study protocol was confirmed by ethical committee of the same faculty.Male and female rats were divided into two groups as experimental and control. 5 mg/kg testosterone was injected to experimental group as subcutan 5 days in a week, for 10 weeks by taking the weight average of all rats. At the end of 10th week, euthenasia was done, cortex and medulla morphometric measurements were done as well as the height and corpus measurements of femur cortikal cortex and humerus. Also, the groups taking testosterone and control groups were compared by measuring the body weights and the weight of testis, liver, spleen, heart and kidney were determined.A significant decrease was found in femur corpus and height of male rats of testosterone group (P0.05). A significant decrease was found in humerus corpus and height measurements of male and female rats of testosterone group (P0.05). A significant difference was found for the organs of female rats (P0.05).