Futbolcularda hazırlık sezonu öncesi-sonrası anaerobik eşik değerlerinin saha ve laboratuar testleri ile incelenmesi
Examination of the test values of anaerobic threshold running under the conditions of the field and laboratory in pre-post of the preparatory period on soccer players
  1. Tez No: 260678
  2. Yazar: SADETTİN TÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Günümüzde sporcu performansının takibi ve değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Sporculara uygulanan testler, fizyolojik parametrelerin ölçülmesinde kullanılmakta ve yapılan bu testlerin sonuçlarına göre antrenman düzenlenmekte ve performansın gelişmesi sağlanmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada profesyonel bir futbol takımının alt yapısında oynayan futbolcuların hazırlık sezonu öncesi-sonrası anaerobik eşik değerlerinin saha ve laboratuar testleri ile incelenmesi amaçlanmıştır.Çalışmaya düzenli antrenman yapan toplam 17 profesyonel oyuncu katılmıştır. Bu oyuncuların hazırlık sezonu öncesi-sonrası anaerobik eşik değerleri saha ve laboratuar testleri ile belirlenmiştir. Testler ön test ve son test olarak yapılmıştır. Saha testi çim zeminde 20 m'lik bölümlere ayrılmış 100 m'lik bir parkurda conconi testi protokolüne göre yapılmıştır. Koşu bandı testi, laboratuar ortamında bir koşu bandı ile sıfır eğimde, giderek artan iş yükü protokolüne göre yapılmıştır.Araştırmaya katılan futbolcuların conconi testine ilişkin koşu hızları ve kalp atım hızları incelendiğinde, hazırlık dönemi öncesi ve hazırlık dönemi sonrası elde edilen değerler bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir (P0,05).
Özet (Çeviri)
Today, pursuing and evaluating the performance of player has a great importance. Tests that are applied to players are used in measuring physiological parameters, and training is arranged according to the results of these tests, and development of performance is provided. For this reason, a professional football team?s background footballer?s anaerobic threshold values that are before and after the preparation season is aimed to be examined together with the field and laboratory tests.Total of 17 professional players that regularly do training attended the study. These player?s anaerobic threshold values that are before and after the preparation season were determined together with the field and laboratory tests. The tests were made as pretest and posttest. Field test was made on 100 meters of section classified as parts of 20 meters on turf field according to the conconi test protocol. Treadmill test was made according to the work load that gradually increases at zero inclination with a treadmill in a laboratory environment.When running speeds and heart rates of the footballers that attended the research pursuant to the conconi test were examined, it was detected that there was a statically meaningful difference by means of values that were obtained before and after the preparation period (P0,05). When running speeds and heart rates pursuant to the conconi and lactate tests were examined before and after the preparation period, difference between them was found statically meaningful.