Tenis antrenörlerinde liderlik özellikeri ve öz yeterlilik arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of relation between the leadership characteristics and of the self-sufficiency of tennis coaches
- Tez No: 260679
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGUT KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı antrenörlerin liderlik özellikleri ile öz yeterlilikleri arasındaki ilişkiyiortaya koyabilmektir. Bu çalışmaya İzmir ilinden 90, İstanbul ilinden 31, Antalya ilinden 14, Ankarailinden 12, Adana ilinden 1 ve diğer illerden 29 olmak üzere toplam 177 antrenör katılmıştır.Araştırmaya katılan antrenörlerin 125'i erkek, 52'si bayan antrenörler oluşturmuştur.Araştırmada veriler Chelladurai ve Saleh (1980)'in geliştirdiği Spor İçin Liderlik Ölçeği(SLÖ)'nin antrenörün kendi lider davranışını algılaması formu ve Riggs ve Ark (1994) tarafındangeliştirilen Öz Yeterlilik Ölçeği (ÖYÖ) ile toplanmıştır.Elde edilen verilerin hesaplanmasında ve değerlendirilmesinde SPSS 16,0 istatistik paketprogramı kullanılmıştır. Veriler yüzde (%) ve frekans tabloları verilerek özetlenmiştir. Verilerinnormallik sınaması One?Sample Kolmogorov?Simirnov test ile yapılmış olup verilerin normaldağılım gösterdiği varsayımı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, is to reveal the relationship between leadership characteristics ofcoaches and their self-sufficiency Total 177 coaches, 90 from Izmir, 31 from Istanbul, 14 fromAntalya, 12 from Ankara, 1 from Adana provinces and 29 from other provinces have participated tothis study. 125 of the participants were male and 52 were female coaches.Datas are collected by the methods of Leadership Scale for Sports developed by Chelladuraive Saleh (1980) perception of behavior and form their own leaders and Riggs Ark (1994) developedby the Self-Sufficiency Scale (Oyo).Evaluation of data obtained in the calculation of SPSS 16.0 statistical package program wasused. Datas are summarized in percent (%) and frequency tables . Data normality tests made withSimirnov One-Sample Kolmogorov test and normal distribution assumption has been made.Therefore, data from the parametric test, Indenpendent sample-t test, One-way ANOVA and multiplecomparison tests were analyzed by Tukey test.