Futbolda yorgunluğun üst vuruş performansına etkisi ve fotogrametrik analizi
The effects of fatigue on instep kick performance in soccer and the photogrammetric analysis
- Tez No: 260677
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ SERDAR BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, yorgunluğun futbolda sıklıkla kullanılan tekniklerden birisi olan üst vuruş performansına etkisi ve yorgunlukla birlikte vuruşlarda oluşan açısal değişimler fotogrametrik görüntü analiz yöntemi kullanılarak incelenmiştir.Çalışmaya en az 6 yıl lisanslı olarak futbol oynamış 7 erkek futbolcu gönüllü olarak katılımcı olmuşlardır. Deneklerin yaş ortalamaları; 22,85 ± 1,57 yıl, boy uzunluğu ortalamaları; 178,14 ± 3,08 cm, vücut ağırlığı ortalamaları; 69,35 ± 3,71 kg, vücut kütle indeksi (VKİ) değerleri ortalama; 21,86 ± 1,25 kg/m2, vücut yağ yüzdeleri ortalama; 8,87 ± 2,91 ve maksVO2 değerleri ortalama; 59,14 ± 4,77 ml/kg/dk olarak tespit edilmiştir. Çalışmada, futbolda müsabaka şartlarına göre uyarlanmış uzun süreli ve yüksek yoğunluklu dayanıklılık protokolü uygulanarak, sporcular üzerinde yorgunluk oluşturulması amaçlanmıştır. Deneklere, 90 dakikalık yorgunluk protokolü başlangıcında, ortasında ve sonunda 16 m.lik mesafeden, kalenin belirlenen bölgelerine, her bölümde 5 tekrar olmak üzere üst vuruş yaptırılmıştır.Test protokolü içeriğinde yer alan sprint sürelerinde genel olarak artış gözlemlenirken, testin bölümleri karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak önemli farklılık tespit edilmiştir (P0,05).Futbolda yorgunluğun, üst vuruş performansını düşürdüğü fakat performansın azalmasında vuruş açılarındaki değişimin önemsiz olduğu tespit edilmiştir. Futbolda, topun hızı, bacak kuvveti, açısal hız ve ivmelenme gibi birçok unsur üst vuruş performansını etkileyebilir. Bu nedenle, açısal değişimlerin yanı sıra, bu gibi unsurların bir arada değerlendirilebilmesi, vuruş performansındaki farklılıkların çok yönlü incelenmesine olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of fatigue on the performance of instep kick which is often used tecnique in soccer was examined. The angular displacements of kicks occur with fatigue were analysed by using photogrammetric methods. Seven male amateur soccer players voluntereed to participate in this study. Each had a minimum 6 years of soccer playing experience. The age of subjects was (mean±SD) 22,85 ± 1,57 years, their height was 178,14 ± 3,08 cm, their weight was 69,35 ± 3,71 kg, their body mass index was 21,86 ± 1,25 kg/m2, their body fat was 8,87 ± 2,91 and their maxVO2 values were 59,14 ± 4,77 ml/kg/min. The high intensity endurance protocol selected to be used in the present study has been previously applied to simulate soccer field conditions to occur fatigue on subjects. The subjects performed 5 instep kicks from the 16 m distance to the goal targets prior to, in the middle and after the implementation of a 90 min intermittent exercise protocol.Analysis of the sprint times taking a part in an exercise protocol, the significant difference was found (P0,05).The present results suggest that the fatigue effects the soccer kick performance. While the kicks apart the parts was compared there is a significant decreasing was observed. It can say that the fatigue effects the success of the kick. On the other hand the elements like ball velocity, leg strength, angular velocity and acceleration may effect the kick performance using instep soccer kick tecnique. For this reason the evaluation of these factors will provide an opportunity for examine multifaceted the kick performance in all respects.