Cep telefonu kullanımının in vitro düzeyde bazı semen parametrelerine etkileri
Effect of mobile phone usage on some in vitro semen parameters
- Tez No: 260681
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Son yıllarda giderek yaygınlaşan cep telefonu kullanımı ve beraberinde getirdiği RF radyasyon akıllara elektromanyetik kirliliği ve dolayısıyla bu kirliliğin insan sağlığına olası etkilerini getirmektedir.Günümüzde ikinci nesil cep telefonları 900 ve 1800 MHz frekans aralıklarında yayın yapmaktadırlar. Bu frekans aralıkları yüksek frekanslı elektromanyetik alanlar sınıfına girmektedir ve insan sağlığı üzerindeki zararları konusunda bilim dünyasında fikir birliği yoktur.Çalışmamızda 20'şer numunelik iki grup oluşturulmuş ve bu gruplardan birine 900 MHz RF radyasyon uygulanırken diğerine 1800 MHz RF radyasyon uygulanmıştır.Her bir grup kendi içinde kontrol grubu, 2,5 cm maruziyet grubu ve 10 cm maruziyet grubu olmak üzere üçe ayrılmıştır. 2,5 cm maruziyet grubu ile 10 cm maruziyet grubuna aynı anda RF radyasyonu uygulanırken kontrol grubuna RF radyasyon uygulanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Last years usage of mobile phones has gained extensive level. To question the RF pollution effect on human health is reasonable.Current mobile phone broadcasting frequency is 900 and 1800 MHz. This band is at high frequency range and scientific committee has not a consensus of this band is harmful to human health.In our study we prepared two groups (n: 20) whom 900 MHz and 1800 MHz band of RF was investigated. In each group three applications was recoded as, one control (no any RF application) group, one 2.5 cm distance to RF source group and one 10 cm distance to RF source group.Each study group was evaluated according to sperm motility and DNA integrity.