Elit seviyedeki Türk greko-romen güreşçilerin fiziksel ve fizyolojik profilleri
Physical and physiological profile of elite Turkish greco-roman wrestlers
- Tez No: 260680
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ PEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmanın amacı, elit seviyedeki Türk greko-romen güreşçilerin fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin belirlenmesidir. Çalışmaya Konya Şeker spor ve Konya Büyükşehir Belediye spor kulüplerinde müsabık olan, ulusal ve uluslararası müsabakalarda ilk 3 dereceye giren yaşları 18?26 arasında değişen, 17 elit greko-romen güreşçi gönüllü olarak katılmıştır. Fiziksel ve fizyolojik profiller; boy uzunluğu, vücut ağırlığı, esnekliği (otur ve eriş testi), maksimum oksijen tüketimi (Bruce Protokolü), maksimum anaerobik gücü (Wingate Testi), maksimum benc pres ve suguat kuvveti (1 maksimal tekrar) değerleri tespit edilmiş ve vücut yağ yüzdesi ise (Skinfold) triseps, sub-scapula, biseps, abdominal, supra-iliac, thigh ve calf olarak 7 standart bölgeden ölçüm yapılarak bulunmuştur.Başlıca bulgular (ortalama ± SS), Yaş (yıl) 21,6±2,5, Antrenman yaşı (yıl) 10,5±2,9, Boy uzunluğu (cm) 172±6,6, Vücut ağırlığı (kg): 80.4±17,5; Vücut kitle indeksi (kg/m2) 22±4,4, Vücut yağı (%) 11,6 ±3,7, Toplam skinfold (mm) 54,6±24,3, Maksimum oksijen tüketimi (ml/kg/dk) 56,6±7,7, Maksimum kalp atım sayısı (Atım/dk) 189,7±10,1, Maksimum dakika ventilasyonu (lt/dk) 153,1±24,6, Solunum katsayısı 1,1 ±0,0, Yorgunluk indeksi (%) 77,8 ±5,6, Esneklik (cm): 35,6±9,1; Maksimum anaerobik gücü (W): 592,4±111,2; Zirve güç/kg (W/kg) 13,5±1,8, Zirve güç (watt) 1072,7 ±249, Ortalama güç (W/kg) 7,5±0,7, Minimum güç 233,9±65,2 (W/s), Minimum güç (W/s/kg) 3±07, 1- Tekrarlı maksimum Bench-press; 102,6±21,6; 1-tekrarlı maksimum Suguat 175,3±32, olarak bulunmuştur.Bu çalışma, ölçüm yapılan elit sporcular için, bireysel antrenman programı çerçevesinde fiziksel ve fizyolojik değerler için referans sağlamaktadır. Ayrıca ölçüm sonuçları antrenörler tarafından kullanılabilir ve özel çalışma yapılarak hazırlanan müsabakalar için sporcunun kullanacağı stratejiye katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present investigation was to describe the physical and physiological parameters of the Greco-Roman wrestlers. Totally 17 voluntary greco-romen wrestlers participated in this study, from Konya Şeker Sports and Konya Büyükşehir Belediye Sports elite Greco-Roman wrestlers who were invited to the national and international competition into the first three degrees aged between 18-26 years. Physical and Physiological Profile included, Height (cm), body weight, flexibility (cm) (sit and reach test), maximal oxygen consumption (Bruce protocol), maximal anaerobic power (Wingate test), maximum bench pres and suquat force (One-repetition maximum) values were determined. And body fat percentage (skinfold) triceps, sub-scapula, biceps, abdominal, supra-iliac, thigh and calf sites as measured using seven standards was found.The major results (mean ± SD) are as follows; Aged (years) 21,6±2,5, Training experience (years) 10,5±2,9, Height (cm)172±6,6, Body weight (kg) 80.4±17,5, Body mass index (kg/m2) 22±4,4, Body fat percentage (%) 11,6 ±3,7, Total skinfold (mm) 54,6±24,3, Flexibility (cm) (sit and reach test) 35,6±9,1, Maximal oxygen consumption (Bruce protocol) 56,6±7,7 ml.kg-1dak-1, Maximal heart rate (bpm) 189,7±10,1, Maximum minute ventilation (lt/min.) 153,1±24,6, Maximal respiratory rate 1,1 ±0,0, Fatigue index (%) 77,8 ±5,6, Maximum anaerobic power (W): 592,4±111,2; Peak power (W.kg) 13,5±1,8 ,Peak /power (watt) 1072,7 ±249, Mean power (W.kg-1) 7,5±0,7 Minimum power (W.s-1) 233,9±65,2, Minimum power (W.s-1. kg-1) 3±07, Bench-press 102,6±21,6, Squat 175,3±32, was found to be.The present study provide a reference for the physical and physiological parameter that have been used in the prescription of individual training programs for these athletes. This information is also available to the coaches and can contribute to the general strategy employed by a wrestler and for a specific match.