N-Asetil Sisteinin endometriyum hücreleri üzerine etkileri
The effects of N-Acetyl Cysteine on endometrial cells
  1. Tez No: 260687
  2. Yazar: HANDAN USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL KOYUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
Endometriyum, reprodüktif yaşam süresince proliferasyon, diferansiyasyon ve dejenerasyon gibi periyodik olarak gerçekleşen sikluslara uğrar. Regülasyonu östrojen ve progesteron steroid hormonlarının kontrolü altında gerçekleşen endometriyum, yenilenebilen bir dokudur. Östrojen, endomeriyumun epitel ve stromal hücrelerinin proliferasyonunda önemli rol oynar. Proliferasyon evresinde en aktif olan östrojen 17-ß-östradioldür. Progesteron ise proliferasyonu inhibe eder ve desidualizasyonun düzenlenmesinde görev alır.Çalışmamızda in-vitro endometriyum modeli olarak Ishikawa hücreleri kullanıldı. Deney grupları kültür medyumu içerisinde büyütülen kontrol, 17-ß-östradiol, 17-ß-östradiol ile birlikte N-asetil sistein (NAS) uygulanan ve yalnızca NAS'ın farklı konsantrasyonlarda uygulandığı dört gruptan oluşmaktadır. Östradiolün proliferatif etkisi ve NAS'ın proliferasyon üzerindeki etkileri anti-bromodeoksiüridin (BrdU) antikoruyla immünositokimyasal olarak değerlendirildi. 17-ß-östradiol uygulanan grupta kontrol grubuna göre S faz proliferasyon oranında anlamlı bir artış tespit edildi. NAS uygulamasının konsantrasyona bağlı olarak hücre proliferasyonunu azalttığı ve/veya inhibe ettiği gözlendi. 20 mM ve 50 mM NAS uygulanan deney gruplarında anlamlı düzeyde proliferasyon inhibisyonu izlendi. Kontrol ve östradiol uygulanan gruplarla karşılaştırıldığında NAS'ın, nukleus lokalizasyonlu nükleer faktör ?B (NF-?B) ekspresyonunu artırdığı tespit edildi.Bu bulgular doğrultusunda NAS'ın tanımlanmış olan antioksidan özelliğinin yanı sıra konsantrasyona bağlı olarak hücre proliferasyonunu inhibe ettiği ve NF-?B'nin ilişkili gen ekspresyon düzenlemesiyle NAS'ın hücresel etkinliğinde rol oynadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Endometrium undergoes a periodic menstrual cycle including proliferation, differentiation, and degeneration during the reproductive life cycle. Endometrium, regulated by the steroid hormones estrogen and progesterone, is a tissue that can regenerate. Estrogen plays an important role in the proliferation of the endometrial epithelium and stromal cells. During the proliferation phase, 17-ß-estradiol is the most active estrogen. Progesterone inhibits the proliferation and helps in the regulation of decidualization.In our study, Ishikawa cells were used as in-vitro endometrium model. The experimental groups consist of four different culture mediums; the control, 17-ß-estradiol, N-acetyl cysteine (NAC) along with 17-ß-estradiol, and different concentrations of NAC. Anti-BrdU antibody is used for immunocytochemical analysis of the proliferative effect of estrogen and the effects of NAC on proliferation. A significant increase in the S phase proliferation rate was in the group treated with 17-ß-estradiol compared to the controls. The NAC treatment either decreased and/or inhibited the cell proliferation depending on the concentration. There was a significant inhibition of the proliferation in the experimental groups treated with 20 mM and 50 mM of NAC. When compared to the controls and estrogen treated groups, NAC has been found to increase the expression nuclear factor- ?B (NF- ?B) in nucleus.With these findings, it has been concluded that besides having the previously identified antioxidant effects, NAC inhibits cell proliferation depending on the concentration and the NF- ?B plays a role in the cellular activities of NAC by the regulation of related gene expression.