Mide kanser hastalarında EGFR ekspresyonu ve K-ras mutasyonlarının prognostik ve prediktif önemi
Prognostic and predictive importance of EGFR expression and K-ras mutations in gastric cancer
- Tez No: 260688
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Oncology, Medical Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Epidermal büyüme faktörü reseptörü (EGFR), tirozin kinaz ailesinin bir üyesi olup karsinogenezis boyunca genel olarak hücre proliferasyonundan sorumlu olduğu düşünülmektedir. Plazma zarından sinyal geçişinin düzenlenmesinde görev yapan RAS gen ailesinin üyesi olan K-ras proto-onkogeni nokta mutasyonları karsinogeneziste önemli rol oynamaktadır. K-ras mutasyonları pankreas, akciğer, kolon ve mide kanserinde yaygındır. K-ras mutasyonları çoğunlukla kodon 12 ve 13, nadiren kodon 61'de ortaya çıkmaktadır.Bu çalışmada mide kanser hastalarında EGFR ekspresyonu ve K-ras mutasyonlarının prognostik ve prediktif önemi araştırıldı. Çalışma grubu, 1995-2008 yılları arasında Çağlayan Florence Nightingale Hastanesi Medikal Onkoloji ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Patoloji Ana Bilim Dalı' nda takip ve tedavi edilen, parafin blok ve lamları bulunabilen 62 mide kanseri hastasından oluşturuldu. Bu hastaların demografik ve patolojik özellikleri, sağkalım süreleri Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Patoloji Ana Bilim Dalı arşivlerinden elde edildi. 62 hastanın parafine gömülü mide dokularından kesitler alındı ve immünohistokimya metodu ile hastaların EGFR ekspresyonu (? ) ve (+) olanlar belirlendi. EGFR pozitif hastalardan alınan parafin doku örneklerinden DNA izole edildi ve K-ras onkogeni kodon 12 ve 13 nokta mutasyonlarının varlığına mutajenik polimeraz zincir reaksiyonu (mutajenik PZR) ve restriksiyon uzunluk parça polimorfizmi (RFLP) metodu ile bakıldı.62 mide kanseri hastasında EGFR ekspresyonu (+) olan 48 (%77.42) hastanın K-ras geni kodon 12'ye ait GG, GC ve CC genotip frekansları sırasıyla; %93.62, %6.38 ve %0; K-ras geni kodon 13'e ait CC, CG, GG genotip frekansları sırasıyla; %74.07, %25.93 ve %0 olarak bulundu.Monoklonal bir antikor olan Cetuximab, K-ras yabanıl tip kolorektal kanser hastalarının birinci basamak tedavisinde yeni bir tedavi seçeneği olmuştur. Daha önce yapılan çalışmalarda, K-ras polimorfizm için yabanıl tip allel taşıyan hastaların Cetuximab ilacına iyi cevap verdiği ve proliferasyonu engellediğini bilmekteyiz, bizim hasta grubumuzda da yüksek oranda bu genotipler görülmektedir. Bu tip polimorfizm çalışmalarının kanserde özellikle bireysel ilaç tedavilerinde yarar sağlayacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Epidermal growth factor receptor (EGFR), a member of the tyrosine kinase family in general, is thought to be responsible for cell proliferation and for carcinogenesis. Signal transitions in the regulation of plasma membrane serves as a member of the RAS gene family of K-ras proto-oncogenes play an important role carcinogenesis through point mutations. K-ras mutations in pancreatic, lung, colon and stomach cancer is common. K-ras mutations at codon 12 and 13 mostly, rarely occurs at codon 61.In this study, EGFR expression in gastric cancer patients and their prognostic and predictive importance of K-ras mutations were investigated. Working group between the years 1995 to 2008 Çağlayan Florence Nightingale Hospital Medical Oncology and Istanbul University Faculty of Medicine, Department of Pathology and treated in the follow-up, paraffin blocks and slides may have consisted of 62 gastric cancer patients. 62 patients were included in paraffin embedded sections from gastric tissue of patients with EGFR expression and the immunohistochemistry method (-) and (+) those determined. EGFR positive patients, DNA obtained from paraffin embedded tissue samples and K-ras oncogenes were isolated mutations in codons 12 and 13 points to the existence of the mutagenic polymerase chain reaction (mutagenic PCR) and restriction fragment length polymorphism (RFLP) method was evaluated.EGFR expression in 62 gastric cancer patients (+) the 48 (77.42%) patients of the K-ras gene codon 12 GG, GC and CC genotype frequencies were: 93.62%, 6.38% and 0% K -ras gene codon 13 of the CC, CG, GG genotype frequencies were: 74.07%, 25.93% and 0% respectively.Cetuximab is a monoclonal antibody, K-ras wild type first-line treatment of colorectal cancer patients has become a new treatment option. In previous studies, K-ras polymorphism in patients with the wild type allele of the drug Cetuximab and respond well to prevent proliferation are aware that our patients in our group are also higher on these genotypes. This type of polymorphism studies in cancer drug therapy, especially in individuals believe would benefit.