Koroner arter hastalığı ciddiyeti ile sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi, anksiyete ve depresyon ilişkileri
The relationship between severity of coronary artery disease and health related quality of life, anxiety and depression
- Tez No: 260689
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU AKGÜL ERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Koroner arter hastalığı ( KAH ), kalp hastalıklarının en yaygın görülen şekli ve tüm dünyada en önde gelen ölüm sebebidir. Büyük ölçekli klinik ve istatistiksel çalışmalarda, KAH ve miyokard infarktüsü riskini arttıran birtakım risk faktörleri tanımlanmıştır. Artmış yaş, erkek cinsiyet ve genetik faktörler değiştirilemeyen risk faktörleridir. Sigara içiciliği, hiperkolesterolemi, fiziksel inaktivite, obezite ve diyabet, hastaların yaşam şeklinin değiştirilmesi veya medikal tedavi ile kontrol edilebilen major risk faktörleridir.Bu çalışmada, KAH ciddiyeti ile sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi ve anksiyete, depresyon gibi psikolojik bozuklukların ilişkilerini araştırmayı amaçladık. Koroner anjiografi yapılan 225 hasta ( 116 erkek, 109 kadın ) çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalar kardiyovasküler risk faktörleri varlığı ve devam eden medikal tedavileri yönünden değerlendirildi. Tüm hastalarda, serum ürik asit, gama-glutamil transferaz, kreatinin ve açlık lipid ve kan şekeri değerleri işlem öncesi ölçüldü. KAH ciddiyeti Gensini ve SYNTAX skorları ile değerlendirildi. Sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi, Nottingham Sağlık Profili ile değerlendirildi. Anksiyete ve depresyon düzeyleri Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği ile incelendi. İstatistiksel analiz, Windows SPSS 12.0 programında, Kruskall-Wallis H, Mann Whitney-U ve Ki-Kare testleri kullanılarak yapıldı.Anksiyetesi olan hastalarda, ortalama Gensini skoru 38,9 ± 46,1; ortalama SYNTAX skoru 13,8 ± 20,3; ortalama Nottingham Sağlık Profili skoru 321,5 ± 118,4 olarak bulundu. Bu skorlar, anksiyetesi olmayan hastalardan daha yüksekti. ( anksiyetesi olmayan hastalarda sırasıyla, 22,5 ± 30,4; 7,7 ± 11,4; 143,0 ± 111,5 ) ( p < 0,05 ). Gensini skoru ve depresyon skorları arasında istatistiksel anlamlı pozitif korelasyon bulundu ( p < 0,05 ). Enerji seviyesi ve fiziksel yetenek skorları ( Nottingham Sağlık Profili alt birimleri ) KAH olmayan hastalarda sırasıyla 36,3 ± 37,6; 19,7 ± 19,6; minimal KAH olan hastalarda 50,2 ± 38,7; 29,2 ± 22,5; ciddi KAH olan hastalarda 49,7 ± 37,3; 26,3 ± 24,3 olarak tespit edildi. KAH olmayan hastalarda, istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük enerji seviyesi ve fiziksel yetenek skorları izlendi ( p < 0,05 ).
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease ( CAD ) is the most common form of heart disease and is a leading cause of death worldwide. Extensive clinical and statistical studies have identified several factors that increase the risk of CAD and myocardial infarction. Increasing age, male sex and heredity are the major risk factors that can not be changed. Smoking, hypercholesterolemia, physical inactivity, obesity and diyabetes are the major risk factors that can be controlled by changing the patients lifestyle or by medical therapy.In this study, we aimed to investigate the relationship between severity of coronary artery disease and health related quality of life, psychiatric disorders, such as anxiety and depression. A total of 225 patients ( 116 male, 109 female ) who underwent coronary angiography were included in this study. All patients were assessed for the presence of cardiovascular risk factors and ongoing medications. Serum uric acid, gamma glutamyl transferase, and creatinine levels, as well as a fasting lipid profile and fasting blood glucose were measured in all patients before the procedure. The severity of CAD was assessed by the Gensini and SYNTAX Scores. ? Health-related quality of life was assessed by the Nottingham Health Profile Questionnaire. Anxiety and depression were assesed by the Hospital Anxiety and Depression Scale. Statistical analysis was performed by Kruskall-Wallis H, Mann Whitney-U and chi square test using SPSS 12,0 for Windows.In the group of patients with anxiety, mean Gensini Scores were 38,9 ± 46,1; mean SYNTAX Scores were 13,8 ± 20,3 and mean Nottingham Health Profile Scores were 321,5 ± 118,4.