Maskelenmiş hipertansiyonu olan ve olmayan tip 2 diabetes mellitus hastalarında hipertansif hedef organ hasarı sıklığı
Frequency of hypertensive target organ damage in type 2 diabetes mellitus patients with and without masked hypertension
  1. Tez No: 260691
  2. Yazar: DAVUT BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SERDAR FAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Maskelenmiş hipertansiyon, poliklinik kan basıncının normal olmasına karşın, 24 saatlik ayaktan kan basıncı ölçümü (ABPM) veya klinik dışı kan basıncı ölçümlerinin yüksek saptandığı bir hipertansiyon tipidir. Maskelenmiş hipertansiyon (MHT) henüz yeni tanımlanmış bir klinik tablo olup, bu konudaki bilgilerimiz oldukça kısıtlıdır. MHT'nin özellikle tip 2 DM hastalarında önemli sıklıkta görüldüğü ve MHT'si olan tip 2 DM hastalarında bazı hedef organ hasarlarına daha sık rastlandığı bazı çalışmalarda belirtilmektedir. Kardiyovasküler riski yüksek olan tip 2 DM hastalarında, hipertansiyon belirgin hale gelmeden önce; MHT'nin araştırılmasının önem taşıyabileceği belirtilmektedir. Çalışmamızda, normotansif tip 2 DM hastalarında MHT sıklığının araştırılması ve MHT olan ve olmayan diyabetik hastalarda hipertansif ve diyabetik organ hasarı sıklığının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kesitsel olarak planlanmış ve Marmara Üniversitesi Hastanesi'nin Endokrinoloji, Hipertansiyon ve Genel Dâhiliye Polikliniklerine başvuran ve hipertansiyon tanısı bulunmayan tip 2 DM'li 65 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalara ilk olarak ABPM uygulanmış ve MHT'si olanlar ve olmayanlar olarak iki grup oluşturulmuştur. Sonrasında her iki grupta hedef organ hasarlarını saptamak amacıyla elektrokardiyografi, ekokardiyografi, kardiyak otonomik nöropati testleri (CAN), 24 saatlik idrarda mikroalbumin ölçümü ve ayakbileği-kol kan basıncı indeksi (ABI) yöntemleri uygulanmıştır. Çalışmamızda normotansif tip 2 DM hastalarında, maskelenmiş hipertansiyon sıklığı % 33 oranında görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Masked hypertension (MHT) is a type of hypertension in which 24-hour ambulatory blood pressure monitoring (ABPM) or non-clinical blood pressure measurements reveal high blood pressure levels while clinical blood pressure is detected to be normal. Masked hypertension is a recently defined clinical entity, hence our information in this topic is restricted. Some studies report that masked hypertension is found in especially type 2 DM patients with higher frequency and target organ damage could develop more frequently in MHT patients with type 2 DM. It is reported that investigating MHT could be important in type 2 patients who have a high risk of cardiovascular disease, prior to hypertension becomes explicit. In our study it was aimed to investigate the frequency of MHT in normotensive type 2 DM patients and to examine the frequency of hypertensive and diabetic organ damage in diabetic patients with or without MHT. The study was conducted in the Endocrinology, Hypertension, and Internal Medicine outpatient clinics of Marmara University Hospital and 65 type 2 DM patients who had no diagnosis of hypertension were cross-sectional included in the study. Firstly ABPM was performed in all patients and patients were divided into two groups; those with and without masked hypertension. Afterwards in order to detect target organ damage in both groups electocardiography, echocardiography, cardiac autonomic neuropathy (CAN) tests, 24-hour microalbumin measurement in urine and ankle-brachial blood pressure index (ABI) methods were performed. Overall 22 (33 %) patients were found to have masked hypertension.