Sağlıklı bireylerde videonistagmografik bulguların değerlendirilmesi
Evaluation of videonystagmography findings in healthy subjects
- Tez No: 260714
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİL GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Videonistagmografi (VNG), vestibüler sistemi değerlendiren, bu sistemde meydana gelen patolojinin santral kökenli mi, periferik kökenli mi, olduğunu gösteren önemli bir laboratuar testidir.Bu çalışmanın amacı, Gazi üniversitesinin Odyoloji kliniğinde, VNG testine ilişkin normatif veriler elde etmek ve sağlıklı kişilerde spontan nistagmus insidansını, sakkadik ve pursuit göz hareketleri anomalitesini ve optokinetik asimetriyi belirlemektir.Bu amaçla calışmamızda, 40 normal olgu değerlendirilmiştir, önce anket formları doldurtulmuş ve daha sonra odyolojik testler ve VNG testi yapılmıştır.Yapılan değerlendirmeler sonucunda hiçbir olguda spontan nistagmus ve pozisyonel nistagmusa rastlanmamıştır.Test sonuçlarında cinsiyet açısından bir fark olup olmadığı araştırıldığında kalorik test FI'de erkek-kadın arasında anlamlı fark bulunmuştur.Test sonuçlarında yaş açısından bir fark olup olmadığı araştırıldığında grup I ve grup II arasında FI ve post kalorik nistagmus yavaş faz hızında anlamlı fark bulunmuştur.Sakkadik test latans değerleri sağ göz abd: 126,45 ± 27,68 msn (67?187 msn) sağ göz add: 128,23 ± 27.20 msn (76?197 msn), sol göz abd: 134,40 ± 23.38 msn (72?178 msn), sol göz add: 134,53 ± 29.15 msn (82?203 msn) olarak bulunmuştur. Pursuit testi kazanç kriteri ortalama değeri 0,1 Hz'de sağ göz için 0,89 ± 0,15, sol göz için 0,87 ± 0,15, 0,2 Hz'de sağ göz için 0,91 ± 0,12, sol göz için 0,89 ± 0,13, 0,4 Hz'de sağ göz için 0,90 ± 0,13,sol göz için 0,88 ± 0,19 olarak bulunmuştur. Pursuit testi faz kriteri ortalama değeri 0,1 Hz'de sağ göz için 3,06 ± 3,34, sol göz için 3,49 ± 3,91, 0,2 Hz' de sağ göz için 8,28 ± 5,86, sol göz için 7,33 ± 4,27, 0,4 Hz'de sağ göz için 15,28 ± 6,91, sol göz için 14,10 ± 7,06 olarak bulunmuştur. Optokinetik test kazanç kriteri ortalama değeri TN sağ göz için 0,66 ± 0,34 (0?1,13), sol göz için 0,69 ± 0,30 (0?1,21), NT sağ göz için 0,73±0,24 (0?1,19), sol göz için 0,62±0,34 (0?1,18) olarak bulunmuştur. Optokinetik test asimetri indeksi sağ göz için 0,48±0,21 (0?1,00), sol göz için 0,56 ± 0,22 (0?1,00) olarak bulunmuştur. Kalorik test uyarılma farkı (KP) %16,92 ± 11,99 (1?41). Yön üstünlüğü %18,72 ±1 3,60 (1?52), fiksasyon indeksi; sıcak uyaranda sağ kulak için 31,82 ± 27,97 (1?119), sol kulak için 49,33 ± 46,09 (3?182), soğuk uyaranda sağ kulak için 50,46 ± 36,39 (0?209), sol kulak için 61.46 ± 60,95 (12?262) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Videonystagmography is one of the important tests which evaluatesvestibular system and shows whether the lesion is central or peripheric.The aim of this study is to determine the normative data of VNG test in Gazi University Audiology Department and also to determine the incidence of spontoneus nystagmus, abnormalities of saccadic and pursuit eye movement, optoknetic asymmetry in healty subjects.Fourty normal cases were included in the study. All subjects were wanted to fill-up the questionnaires before the tests and then they were taken under the audiologic evaluations and VNG tests.None of the subjects had spontane and positional nystagmus after the evaluations.We found a statistically significant difference between males and females ın terms of FI values in caloric test.We found a statistically significant difference between group I and group II in terms of FI and slow phase velocity of post caloric nystagmus in caloric test.Saccadic latency value were 126,45 ± 27,68 msn (67?187 msn) for right eye abd, 128,23 ± 27,2 0msn (76?197 msn) for right eye add, 134,40 ± 23,38msn (72?178 msn) for left eye abd, 134,53 ± 29.15 msn (82?203 msn) for left eye add. Gain values for tracking test were 0,89 ± 0,15 for right eye and 0,87 ± 0,15 for left eye at 0,1 Hz, 0,91 ± 0,12 for right eye and 0,89 ± 0,13 for left eye at 0,2 Hz, 0,90 ± 0,13 for right eye and 0,88 ± 0,19 left eye at 0,4 Hz. Phase values for tracking test were 3,06 ± 3,34 right eye and 3,49 ± 3,91 for left eye at 0,1 Hz, 8,28 ± 5,86 for right eye and 7,33 ± 4,27 for left eye at 0,2 Hz, 15,28 ± 6,91 for right eye and 14,10 ± 7,06 for left eye at 0,4 Hz. Gain values for optokinetic test were 0,66 ± 0,34 (0?1,13) for right eye and 0,69 ± 0,30 (0?1,21) for left eye at TN, 0,73 ± 0,24 (0?1,19) for right eye and 0,62 ± 0,34 (0?1,18) for left eye at NT. Asymmetry index values for optokinetic test were 0,48 ± 0,21 (0?1,00) for right eye, 0,56 ± 0,22 (0?1,00) for left eye. Canal paresis (CP) value for caloric test was %16,92 ± 11,99 (1?41). Directional preponderance (DP) value for caloric test was %18,72 ± 13,60 (1?52). Fixation index values for caloric test were 31,82 ± 27,97 (1?119) for right ear and 49,33 ± 46,09 (3?182) for left ear with warm stimulation, 50,46±36,39 (0?209) for right ear and 61.46 ± 60,95 (12?262) for left eye with cool stimulation.