Bir üniversite hastanesinde hekim ve hemşirelerin algıladıkları örgüt kültürünün mobbing davranışlarına etkisi
In a university hospital, the effect of the doctors and nurses perception of organization culture on mobbing behavior
  1. Tez No: 260713
  2. Yazar: EMİNE KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırma hastanelerin kültürel yapısının ve yönetici desteğinin, o hastanede çalışan hekim ve hemşirelerin mobbing davranışlarına maruz kalma durumlarına etkisinin olup olmadığının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla tez iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde; örgüt kültürü ve mobbing ile ilgili literatür araştırması yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünü ise hastanedeki mobbing uygulamaları ile çalışanların örgüt kültürünü algılamaları arasındaki ilişkilere yönelik çalışma oluşturmaktadır. Araştırmada hekim ve hemşirelerin maruz kaldıkları mobbing davranışlarını, çalıştıkları hastanede algıladıkları örgüt kültürünü ve yönetici desteğini ölçmek amacıyla geçerli ve güvenilir ölçeklerden yararlanılmıştır. Araştırma amacıyla örnekleme alınan hastanede, araştırmaya katılmaya gönüllü olan hekim ve hemşirelere veri toplama formları dağıtılmış olup; 309 hekim ve 277 hemşireden eksiksiz veri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to detect whether it is effectual or not that the cultural instruction of a hospital and the support of the director have an effect on the doctors and nurses working at the given hospital to be exposed to mobbing behaviors.This thesis is consisted of two parts with the given purpose. In the first part, there has been done literature research about organization culture and mobbing. Study against relation between mobbing praxises at hospital and employees? perception of organization culture included in the second part of the study. There has been used valid and reliable scales to evaluate doctors and nurses to be exposed to mobbing behaviors; perception of organization culture and the support of the director at the hospital which they work.