Karbonmonoksit zehirlenmesinde iskemi modifiye albümin düzeyleri ve histopatolojik hasar ile ilişkisi
Ischemia modified albumin levels in carbon monoxide poisoning and their correlation with histopathological damage
  1. Tez No: 260725
  2. Yazar: ŞENNUR EKİCİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN TÜREDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Deneysel olarak oluşturulan CO zehirlenmesi modelinde kan IMA seviyelerinin CO zehirlenmesinde tanısal değerinin belirlenmesi, zehirlenme şiddeti ve mortalite ile ilişkisi değerlendirilmesi amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Çalışmada 36 adet dişi rat randomize olarak, IMA düzeylerinin tanısal değerinin inceleneceği grup I (kontrol grubu), grup II (düşük doz CO zehirlenmesi grubu) ve grup III (yüksek doz CO zehirlenmesi grubu) ve IMA değerlerinin mortalite ile ilişkisinin değerlendirileceği grup IV (kontrol grubu), grup V (düşük doz CO zehirlenmesi grubu) ve grup VI (yüksek doz CO zehirlenmesi grubu) olarak gruplara ayrıldı. Kontrol grupları (Grup I ve IV) 30 dk süresince oda havasında, Grup II ve V ratlar 3 lt/dk 3000 ppm CO gazına, GrupIII ve VI 3 lt/dk 5000 ppm CO gazına maruz bırakıldı. IMA tanısal değerinin değerlendirileceği Grup I, grup II ve grup III ratlardan COHb, IMA ve MDA ölçümleri için kan örnekleri alınıp beyin kalp, akciğer, karaciğer ve böbrek dokuları çıkarılarak doku MDA ölçümü ve histopatolojik skorlama ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the diagnostic value of blood ischemia modified albumin (IMA) levels in experimentally induced CO poisoning and to analyze the correlation with poisoning severity and mortality.Materials and Methods: Thirty-six female rats were randomly assigned to one of 6 groups; Groups I (control group), II (low dose CO poisoning) and III (high dose CO poisoning) for the investigation of the diagnostic value of IMA, and Groups IV (control group), V (low dose CO poisoning) and VI (high dose CO poisoning) for the analysis of the correlation between IMA levels and mortality. The control groups (I and IV) were kept at room temperature for 30 min, while Groups II and V were exposed to 3 l/min of 3000 ppm CO gas and Groups III and VI to 3 l/min of 5000 ppm CO gas. Blood samples were taken for COHb, IMA and MDA measurement from Group I, II and III rats in which the diagnostic value of IMA was to be investigated while brain, heart, lung, liver and kidney tissues were removed and analyzed using MDA measurement and histopathological scoring.