Karbonmonoksit maruziyetine bağlı serebral hasarın tespitinde iskemi modifiye albüminin yeri
The role of ischemia modified albumin in determining cerebral damage due to carbonmonoxide exposure
  1. Tez No: 653391
  2. Yazar: MURAT DAŞ
  3. Danışmanlar: UZMAN YUNSUR ÇEVİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Karbonmonoksit (CO) zehirlenmesi ile acil servise başvuran hastalarda, başvuru anında (O.saat) ve 1, 3, 6. saatlerdeki serum iskemi modifiye albümin (İMA) düzeylerinin dinamik değişikliklerini· saptamak; CO zehirlenmesinin beyinde yaptığı hasarın göstergesi olarak, ilk gelişte alınan kanlardaki S 1 00B ve Nöron spesifik enolaz (NSE) düzeylerini belirleyerek, İMA ile korelasyonunu incelemektir. Gereç ve yöntem: Bu çalışma Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi (AAEAH) Acil Tıp Kliniğine başvurarak CO zehirlenmesi tanısı alan 100 hasta ve AAEAH Acil Tıp Kliniğinde çalışan 50 gönüllü üzerinde yapıldı. Çalışma grubuna O, 1, 3 ve 6. saatlerde İMA düzeyi ölçüldü. NSE ve S 1 00B düzeyleri O.saatte alınan serum örneğinde incelendi. Kontrol grubundan alınan serumlardan İMA, S 1 00B ve NSE çalışıldı. Veriler SPSS 17 .O paket programı ile analiz edildi. Demografik özellikler ve laboratuvar sonuçları analizinde ortalama, ± standart sapma ve % ile ifade edildi. S 1 00B, NSE ve İMA arasındaki ilişkilerin analizinde Mann Whitney U, Freidman ve Pearson testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the serum ischemi modified albumin (IMA) levels in patients with carbonmonoxide poisoning at the time of 0-1-3 and 6. hour of admission to emergency department, identify S 1 00B and neuron spesific enolase (NSE) levels during the O. hour in the blood as a indicator of the brain injury caused by carbon monoxide poisoning and analyse the correlation of these with IMA. Materials and Methods: üne hundred patients diagnosed as carbonmonoxide poisoning in Ankara Atatürk Teaching Hospital Emergency Department (AATH) and 50 volunteers were studied. IMA levels of the study group were measured during the O, 1, 3 and 6. hour. NSE and S 1 00B levels with the blood samples taken in the O. hour period. IMA, NSE and S 1 00B levels screened in the control group. All the