Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Kliniği'ne karbonmonoksit zehirlenmesiyle başvuran hastaların kardiyak etkilenim yönünden retrospektif olarak analizi
The retrospective analysis of patients admitted to Emergency Department of Atatürk University Medical Faculty Hospital with carbonmonoxide intoxication in terms of effects on cardiovasculer system
  1. Tez No: 462398
  2. Yazar: AHMET TOKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Karbonmonoksit (CO) zehirlenmesi zehirlenmelere bağlı ölümlerin başında yer almaktadır. CO renksiz, kokusuz, tatsız ve irritan olmayan bir gazdır. CO zehirlenmesi hipoksiye bağlı olarak insan vucudunda birçok organı etkileyerek çeşitli semptomlara neden olabilir. CO zehirlenmesinde görülen semptom ve bulgular erken dönemde ortaya çıkabileceği gibi haftalar sonra da görülebilir. Başlıca semptomlar nöröpsikiyatrik ve kardiyovasküler semptomlardır. Kardiyovasküler sistemde kalpte iskemi, miyokart enfarktüsü, aritmiler, kardiyak arrest görülebilir. Ülkemizde, havalandırması yetersiz olan küçük alanlarda bacasız soba, mangal ve şofben kullanımı CO zehirlenmesine yol açmakta ve acil servis başvurularındaki sıklığı oluşturmaktadır. Amaç: Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Kliniği'ne CO zehirlenmesiyle başvuran hastaların demografik, klinik, laboratuvar özelliklerini ve kardiyak etkilenimini ortaya koymak ve zehirlenmenin ağır seyretmesine işaret edecek bulguları belirlemektir. Bulgular ve Sonuç: Atatürk Üniversitesi Acil Tıp Kliniğ'inde 01.01.2013-31.12.2016 tarihleri arasında CO zehirlenmesi tanısı alan 1093 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastaların başvuru anında ortalama yaşı 36,8 ± 17,2 yıldır. Hastaların %57,4'ü kadın, %42,6 erkektir. Hastalar en fazla (%67.9) sobadan sızan CO gazına maruziyeti nedeniyle acil servise başvurmuştur. Hastaların en fazla baş ağrısı (%64,1), mide bulantısı (%41,2) şikayeti ile başvurduğu görülmüştür. Hastaların ortalama COHb değerinin (%)12.2 ± 10.6'dır. EKG çekilen hastaların %97,8'inde normal sinüs ritmi, %23,2'sinde ise t negatifliği tespit edilmiştir. Troponin-I düzeyi yüksekliği (>0.04 ng/ml) %13,3 hastada tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Carbonmonoxide intoxication is one of the most fatal intoxication. CO is colorless, odereless, tasteless and nonirritan gas. CO intoxication effects a lot of organs due to hypoxia which causes many different symtoms. Sings and symtoms due to CO intoxication may appear in early periots or after weeks. Major symptoms are neuropsychiatric and cardiovasculer ones. İn cardiovasculer system ischemia in heart, myocard infarction, arythmia and cardiac arrest may occur. Water heaters, barbeques and stoves without chimney used in indoor spaces with inadequate ventilation leads to CO intoxication and increases the admitance to emergency room servis in our country. Aim: To find out demographic, clinic, laboratory features and effect on cardiovasculer system and to figure out signs result in severe prognosis in patients admitted to Atatürk University Medical Faculty Hospital with carbonmonoxide intoxication. Conculosion : The present study in wolves 1093 patiens admitted to Atatürk University emergency room servis beetween 01.01.2013-12.31.2016. Mean age of patients was 36,8 ± 17,2 years. 57,4% of patients were female and 42,6% were male. Patients (67.9%) were admitted to emergency room service mostly because of gas leaked from stove. Most frequent compliance of patients were headache(64.1%), nausea (41.2%). Mean COHb level of patients were (%)12.2 ± 10.6. On ECG findings of patients normal sinus rythm (97,8%) and t negativity (23,2%) were shown. High levels of Troponine-I were (>0.04 ng/ml) detected 13,3% of patients.