Trakeotomi bakımında hemşirelerin bilgi düzeyinin belirlenmesi
A determination of nurse's knowledge levels about tracheotomy care
- Tez No: 260738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmada, hemşirelerin trakeotomi konusundaki bilgi düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır.Araştırma grubunu, Ekim-Kasım 2009 tarihleri arasında İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Anestezi ve Reaminasyon yoğun bakım ünitesi, Cerrahi servisi , KBB servisi, Acil servis, Poliklinik , Dahiliye kliniklerinde görev yapan 150 hemşire oluşturmaktadır.Araştırmanın veri toplama aracı olarak kullanılan anketin birinci bölümünde hemşirelerin kişisel bilgilerine ilişkin sorular; ikinci bölümünde ise trakeotomi bakımı ile ilgili bir bilgi testi bulunmaktadır.Araştırmada elde edilen veriler SPSS 11.5 programında yüzde ve Khi-kare ile test edilmiştir, Khi-kare analizleri sonucunda p
Özet (Çeviri)
In this study, nurses? knowledge levels about tracheotomy care were examined.The sampling group was made of 150 nurses working in Anesthesia and Reaminasyon intensive care unit, surgical, Otorhinolaryngology, emergency services, outpatient clinic and internal medicine in İstanbul Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital between October and November 2009.In the first part of survey having been used as the data collection tool of research, questions referring to personal information of nurses and in the second part knowledge test about tracheotomy care are present.Data acquired in research were tested in SPSS 11.5 program by means of percent and Chi-Square.