Bir eğitim ve araştırma hastanesinde görev yapan hemşirelerin trakeostomi bakımı konusundaki bilgi tutum ve görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge attitudes and opinions of nurses working in an education and research hospital on tracheostomy care
- Tez No: 576093
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHİRE ULUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, bir eğitim ve araştırma hastanesinde görev yapan hemşirelerin trakeostomi bakımı konusundaki bilgi, tutum ve görüşlerinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmada veriler, Demografik Özellikler Formu ve Hemşirelerin Trakeostomi Bakımı Konusundaki Bilgi, Tutum ve Görüşlerinin Belirlenmesi Anketi ile toplanmıştır. Verilerin elde edilmesinde yüzdelik, kategorik verilerin karşılaştırılmasında Pearson Ki-Kare testi ve Fisher Exact test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to evaluate the knowledge, attitudes and opinions of nurses working in an education and research hospital on tracheostomy care. The data in this study were collected by Demographic Characteristics form and a questionnaire on Determination of Knowledge, Attitudes and Opinions of Nurses about Tracheostomy Care. Percentage Test was used for data acquisition and Pearson Chi-square Test and Fisher Exact Test were used to compare the categorical data.