Mersin il merkezinde 2006-2009 yılları arasında meydana gelen trafik kazalarının incelenmesi.
Incoming between 2006-2009 year, investigation of traffic accidentsin Mersin city center.
  1. Tez No: 260785
  2. Yazar: HİKMET BULAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Trafik, Accidents, Traffic
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Demografisi ve Epidemiyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Son yıllarda, ülkemizde ulusal bir problem haline gelen trafik kazaları, doğal afetlerden daha fazla sosyal ve ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bu yüzden, trafik kazalarının önlenmesinde özellikle iller bazında yapılan çalışmalar önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı Mersin ilindeki trafik kazalarının nedenlerini araştırmak ve çözüm önerileri sunmaktır.Bu konulardaki veriler Mersin Trafik Denetleme ve Tescil Şube Müdürlüklerinden sağlanmıştır. İncelemede; meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı kazaların üçte birinin motosikletlerle meydana geldiği, çarpışma türü kazaların daha fazla olduğu ve kazaların en fazla 12:00?17:00 saatleri arasında görüldüğü saptanmıştır.Bu sonuçlar doğrultusunda, yaya ve araçların bağlantılarını azaltmak için yaya alt veya üst geçitlerin yapılması, trafik işaretlerinin görünür hale gelmesinin sağlanması amacıyla yol kenarlarından daha çok yol üstlerine konulması, kavşak bölgelerine girişlerde hız kesici önlemlerin alınması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, traffic accidents caused more social and economic losses than natural disasters and have become a national problem in Turkey. Therefore, studies on prevention of traffic accidents on the level of cities are gaining more importance. The purpose of present study is to investigate causes of traffic accidents in Mersin and propose solutions to these problems.Mersin traffic data were obtained from Directorates of Mersin Traffic Monitoring and Registration Agency. In ınvestigation, motorcycles caused one third of accidents with the death and injury, there were more collision type of accidents than any other type and the most of the accidents were between 12:00?17:00.In this results, can be proposed building of more overpass and underpass to decrease the possibility of pedestrian and vehicle contact, positions of traffic signals should be changed order to make them visible, such as putting them on the roads rather than near the roads; and to take preventive measures to decrease the speed when drivers enter the crossroads.