Elit düzeydeki basketbolcuların ve hentbolcuların antropometrik ölçümleri ve vücut yağ oranları ile denge düzeyleri arasındaki ilişkinin karşılaştırılması
The comparison of the relationship between antropometric parameters, body fat percentages and level of equlibrium of the top level basketball and handball players
  1. Tez No: 260784
  2. Yazar: TUĞÇE TOT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH SUVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma; elit düzeydeki oynayan Erkek Hentbol Takımı ile Basketbol Takımı oyuncularının antropometrik ölçümleri, vücut yağ oranları ve ekstiremite uzunluklarının denge düzeyleri ile ilişkili olup olmadığının saptanması amacıyla yapılmıştır.Yaşları ortalama olarak 20-25 arası olan 23 sporcunun (10 basketbolcu,13 hentbolcu) ölçümleri alınmıştır. Vücut yağ yüzdeleri ?Zorba? formülüyle (VY%= 0.99+0,0046 (Vücut ağırlığı) + 0.132 (7 bölge deri kalınlığı) hesaplanmıştır.Bu çalışmada elde edilen sonuçlara göre;Basketbolcular ve hentbolcuların; boy (0,045), kol açıklığı (0,045), triceps ( 0,013), biceps ( 0,007), uyluk (0,000) ölçümleri ortalamaları arasında fark bulunmuştur. Grup ortalamalarına göre istatistiki olarak; boy, kol açıklığı, tüm bacak ve scapula değerleri basketbolcuların hentbolculara göre yüksek, kilo, tüm kol, triceps, biceps, göğüs, iliac, abdomen ve uyluk değerleri ise düşük bulunmuştur.Basketbolcular ile hentbolcuların sağ başlangıç DK ortalama arası farklardaki değeri -2,12 sonucuna ulaşılmış ve anlamlı fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır.Basketbolcuların sağ ve sol DKS değerlerine bakıldığında; sol başlangıç yapan basketbolcuların ortalama DKS ile kiloları arasında ilişki anlamlı bulunmuştur ve ilişki katsayısı -0736 olarak elde edilmiştir. Yani sol başlangıç yapan basketbolcuların kiloları arttıkça DKS süresi azalmaktadır ve benzer sonuç DK değeri içinde söylenebilir.Basketbolcuların sağ-sol başlangıç gözetmeksizin DKS ve basketbolcuların kiloları arasında ilişki anlamlı bulunmuştur ve ilişki katsayısı -0.634 olarak elde edilmiştir. Yani basketbolcuların kiloları arttıkça DKS süresi azalmaktadır ve benzer sonuç DK değeri içinde söylenebilir.Hentbolcuların sağ-sol başlangıç gözetmeksizin DKS ve hentbolcuların tüm bacak boyları arasında ilişki anlamlı bulunmuştur ve ilişki katsayısı -0.617 olarak elde edilmiştir. Yani hentbolcuların bacak boyları arttıkça DKS süresi azalmaktadır ve benzer sonuç DK değeri içinde söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study is conducted on players of Handball Team and Basketball Team, to evaluate any relationship between body fat percentages and extremity length with their level of equilibrium.23 subjects aged between 20-25 years old (10 basketball,13 handball players) performed. The body fat percentages were calculated according to the ?Zorba? Formula (BF% = 0.99 + 0,0047 (Body mass) + 0.132 (body fat thickness from 7 sites).Our results show that:While there was a significant difference between basketball and handball players for mean height (0,045), arm lenght (0,045), triceps (0,013), biceps (0,007), thigh (0,000) measurements.The group means for height, arm length, leg length, and scapula measurements in basketball players were higher than handball players but handball players have higher mean values for weight, overarm length, triceps, biceps, chest, iliac, abdominal and thigh measurements.The mean difference value for right start Loosing Equilibrium between basketball and handball players detected as -2,12 and it is concluded that there is a significant difference.When looking at the basketball players right and left Keeping in Equilibrium; a significant correlation detected between mean of left start Keeping in Equilibrium and their weights, and its correlation factor is -0736. Meaning that, when the left starting basketball players? weight increase, their Keeping in Equilibrium decrease and a similar result can be said for Loosing Equilibrium.Without distinction of right-left start, a significant correlation detected between basketball players? Keeping Equilibrium and their weights and correlation factor is -0.634. Meanning that when the basketball players? weight increase, their Keeping in Equilibrium decrease and a similar result can be said for Loosing Equilibrium.Without distinction of right-left start, a significant correlation detected between handball players? Keeping Equilibrium and their leg length and correlation factor is -0.617. Meanning that when the handball players? leg length increase, their Keeping in Equilibrium decrease and a similar result can be said for Loosing Equilibrium