Romatoid artrit, ankilozan spondilit ve Sjögren sendromlu hastalarda temporomandibular eklemin klinik ve radyolojik olarak incelenmesi
To analyse the temporomandibular joint clinically and radiographically in patients with rheumatoid arthritis, ankylosing spondylitis and Sjögren's Syndrome
- Tez No: 260789
- Danışmanlar: PROF. DR. SİS DARENDELİLER YAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, romatoid artrit (RA), ankilozan spondilit (AS) ve primer Sjögren sendromu (SS) hastalarında TME tutulumunu klinik ve radyografik olarak kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak incelemektir.Çalışma, romatolojik hastalığı olan ve eklemleri etkileyen bir hastalığı olmayan kontrol grubunu içeren toplam 158 bireyden oluşturuldu. Hastaların ayrıntılı bir tıbbi ve dental anamnezi alındı ve stomatognatik ve radyolojik muayeneleri yapıldı.Çalışmamızın sonuçlarına göre subjektif ve klinik bulgular üç hastalık grubunda da kontrol grubundan yüksek bulundu.En sık görülen objektif semptomlar, çiğneme kaslarının palpasyonunda ağrı lateral TME palpasyonunda ağrı ve mandibular hareketler sırasında ağrı bulgusuydu. Bu en fazla RA hastalarında görüldü.Radyografik değerlendirmenin sonuçlarına göre kondil erozyonu romatolojik hastalığı olanlarda kontrol grubundan yüksek bulundu. Kondilin yarısında erozyon bulgusu yalnızca RA hastalarının 2'sinde ve kontrol grubunun 1'inde gözlendi.Lateral panoramik radyograflarda, araştırma grubunda ve kontrol grubunun belli bir kısmında azalmış kondil hareketi ve de RA hastaları ile SS hastalarının 1'inde kondilde hareket olmadığı gözlendi.RA hastaları ve SS hastalarının 1'inde osteofit formasyonu görüldü, AS ve kontrol grubunda ise görülmedi.Klinik ve radyografik bulguların ilişkisine bakıldığında kondilin yarısında erozyon olanların büyük bir çoğunluğunda TME'de krepitasyon olduğu belirlendi. Kondil erozyonu arttıkça, hastaların ağız açıklığında kısıtlanma olduğu görüldü.Sonuç olarak romatolojik hastalıklara bağlı olarak TME etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze TMJ involvement in patients with rheumatoid arthritis (RA), primary Sögren?s Syndrome (SS) and ankylosing spondylitis (AS) clinically and radiographically and comparatively with control group.The study has been created by using 158 individuals that do not have a disease affecting the arthrosis, but have rheumatical disease. Detailed dental and medical histories of patients were taken and their stomatognathic and radiological consultations were done.According the results of our study, in those 3 disease groups; subjective and the clinical features were found to be higher than control groupThe most common objective symptoms were the pain on the palpation of masticatory muscles, the pain on the lateral TMJ palpation and the pain during the mandibular moves. It was mostly observed on RA patients.According to the results of radiographic assessment, condyle erosion was found higher in patients, having rheumatical disease, than control group. Erosion symptom at the half of the condyle was only observed on 2 of RA patients and 1 of control group.Attenuated condyl move was observed in lateral panoramic radiographs, research group and a specific part of control group and no condyl move was observed on 1 patient of RA and SS patientsOsteophyte formation was observed on only 1 patient of RA and SS patients. It was not observed on AS and control group.In terms of the relation between clinical and radiographic features; crepitation in TMJ was determined in the majority of patients having erosion symptom at the half of the condyle. It was observed that; being able to open the mouth was restricted as condyl erosion increased.Consequently, TMJ has been affected depending on rheumatical diseases.