Farklı ışık kaynakları ile polimerize edilen farklı kompozit rezin restoratif materyallerin monomer değişim derecelerinin mikrosertlik ölçümü ile değerlendirilmesi
Evaluation of degree of conversion of various composite resin restorative materials polymerized by various light sources using microhardness measurement
  1. Tez No: 260790
  2. Yazar: SUAT ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE BETÜL ÜÇTAŞLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, iki farklı ışık cihazı ile üç farklı mesafe ve iki farklı ışık uygulama süresi kullanımı ile polimerize edilen iki farklı kompozit rezinin monomer değişim derecelerinin mikrosertlik ölçümü ile değerlendirilmesidir.Çalışmada 120 adet çekilmiş insan alt 3. büyük azı dişi kullanıldı. Dişlere 3 mm derinlikte standart Sınıf I kaviteler açıldı. Kavite duvarlarına kendinden pürüzlendiren bağlayıcı sistem uygulandı. A2 renginde, biri estetik diğeri akıcı, iki farklı kompozit rezin; tek kütle uygulama tekniği ile kavitelere yerleştirildi. Materyallerin polimerizasyon işlemleri, QTH ve LED ışık cihazları ile gerçekleştirildi. Işık cihazları, 20 sn ve 40 sn, iki farklı sürede ve ışık cihazının ucunun dişlerin tüberkül tepesine olan uzaklığı 0 cm, 0.5 cm ve 1 cm olmak üzere 3 farklı mesafede kullanıldı. Hazırlanan örnekler sert doku kesme cihazı yardımıyla bukko lingual yönde ikiye ayrıldı. Elde edilen örneklerin mikrosertlik ölçümleri, mikrosertlik ölçüm cihazı (HMV-II, Shimadzu, Japonya) kullanılarak 0 mm yüzeyden başlanarak 2.5 mm derinliğe kadar, 6 farklı derinlikte her derinlikte 3 ölçüm yapılarak gerçekleştirildi. Elde edilen değerler istatistiksel analizi yapılmak üzere kaydedildi.İstatistiksel analiz tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Tamhane testleri ile %95 güven aralığında değerlendirildi.Bu çalışmanın sonucunda, tüm test gruplarında, hibrit kompozit rezin akıcı kompozit rezinden daha yüksek sertlik değerleri gösterdi. Işık uygulama süresinin 20 sn'den 40 sn'ye arttırılması (her iki ışık cihazı için), yüzey sertlik ve monomer değişim derecesi değerlerinde artma sağladı. Işık ucu ile test örneği yüzeyi arasındaki mesafesinin artması, yüzey sertlik ve monomer değişim derecesi değerlerinde azalmaya neden oldu. LED ışık cihazı, QTH ışık cihazlarına oranla daha yüksek yüzey sertlik değerleri ve monomer değişim derecesi gösterdi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate degree of conversion of two different composite resin restorative materials polymerized by using two different light curing units with three different distance and two different light application durations.In this study, 120 extracted human lower third molar teeth were used. Standard class I cavities were prepared and self-etching bonding system was applied to cavities. Two different composite resin restorative materials with A2 color were placed to cavities by bulk technique. Restorative materials were polymerized by using two different light curing units. Light curing units were used on two different irradiation time such as 20 sec and 40 sec with three different distances, 0 cm, 0.5 cm and 1 cm. After restorations, the teeth were divided into two parts by using hard tissue cutting device. Micro hardness measurements were conducted by using micro hardness device (HMV-II, Shimadzu, Japan).Statistical analyses of obtained data were evaluated by ANOVA and Tamhane tests.Following results were observed: for all tested groups, flowable composite showed higher microhardness values then hybrid composite resin. Increase of light use period for light curing units used on the polymerization of composite resin restorative materials provided an increase for microhardness values and monomer conversion degree of material. The increase of distance between light curing units and material surface caused a decrease on the surface microhardness values and monomer conversion degree. LED light curing unit indicated higher microhardness values and monomer conversion degree compared with the QTH light curing unit.