Taraftarların spor kulüplerindeki lisanslı ürün pazarlama faaliyetlerine ilişkin satınalma tutumlarının incelenmesi
An anaylse of the attitute on the purchase that the fans have over the licensed products as a marketing activity in sport clubs
  1. Tez No: 260788
  2. Yazar: KÜRŞAT YUSUF AYTAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. FATİH YENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Araştırmanın amacı, Taraftarların spor kulüplerindeki lisanslıürün pazarlama faaliyetlerine ilişkin satın alma tutumlarının incelenmesidir.Araştırmanın evrenini Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray veTrabzonspor kulüplerinin taraftarları, örneklemini ise Ankara ilinde bulunanrandom yöntemle seçilen 2100 taraftar oluşturmaktadır.Araştırmada taraftarların lisanslı ürünleri satın alma tutumlarıincelemek amacıyla bir anket uygulanmıştır. Anket, konu uzman görüş veönerileri dikkate alınarak pazarlamanın 4P'si diye adlandırılan ürün, fiyat,yer-dağıtım, tutundurma karmaları ve taraftarların genel görüşlerini tespitetmeye yönelik maddelerden oluşturulmuş, 100 kişilik bir ön grubauygulanmıştır. Ön uygulama anketlerinden elde edilen veriler yardımıylaanket maddelerinin güvenirlik analizi yapılmış, taraftar lisanslı ürün satınalma tutum ölçeğinde yer alan 33 maddenin güvenirlik katsayısı .783olarak tespit edilmiş ve ankete son şekli verilmiştir. Verilerin analizindeSPSS 15.0 paket programı kullanılmıştır.Değerlendirme aşamasında Taraftarların; demografikbilgilerine ilişkin verileri yüzde-frekans, tuttukları takımların lisanslıürünlerini satın alma tutumları hakkındaki görüşleri ise, değişkenler dikkatealınmadan aritmetik ortalama ve standart sapma ile yorumlanmıştır.Taraftar görüşlerinin eğitim düzeyi, gelir düzeyi ve tutulan takımdeğişkenleri dikkate alınarak farklılığın analizinde, Kruskal-Wallis VaryansAnalizi ve devamında Posthoc olarak Dunnett T3 Testleri kullanılmıştır.Cinsiyet kategori değişkenlerinin karşılaştırılmasında, Bağımsız Gruplar ttestive tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. İstatistiki karşılaştırmadaanlamlılık düzeyi olarak 0,01 ve 0,05 seçilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre, taraftarların büyükçoğunluğunun erkek olduğu, çocuklar için özel olarak üretilen lisanslı150ürünleri tercih ettikleri, lisanslı ürünlerin fiyatlarına ve ulaşımı rahatmağazalara dikkat ettikleri, teknolojiyi kullandıkları, ihtiyacı olmasa bilekulübüne maddi gelir sağlamak için lisanslı ürün satın aldıkları, ürünlerinreklamlarını beğendiklerini, ünlü sporculara özel üretilen lisanslı ürünlerisatın aldıkları, lisanslı ürünlerin kalitesinden memnun oldukları veçocuklarının büyüdüklerinde başka bir takım taraftarı olmaması için onlarakendi tuttukları takımın lisanslı ürünlerini satın aldıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
An analyse of the attitute on the purchase that the fanshave over the licensed products as a marketing activity in sportclubs.The purpose of this study is to analyse of the attitute on thepurchase that the fans have over the licensed products as a marketingactivity in sport clubsThe integrity of the research is formed by the fans of clubslike Besiktas, Fenerbahce, Galatasaray, and Trabzonspor. Samples areformed from 2100 fans who were selected with the random method inAnkara.A poll was applied during the study for analysing thepurchase manners of fans for licensed products. The poll was applied on agroup of 100 persons; it was formed out of the 4 P?s of marketingconsisting of opinions of experts, and products, price, location- distribution,promotion composites, and facts which determined the overall opinions offans. Authenticity analyses of poll articles were fullfilled with the help ofdata obtained from pre- application polls. The authenticity coefficient of 33articles which take place in the purchase manners of fans for licensedproducts scale was determined as .783, and the poll gained its final shape.The SPSS 15.0 Packet program was utilized in the data analysis.In the evaluation phase the fans were evaluated inaccordance with the following norms: percentage- frequency data relatedwith demographic information, the opinions of them related with theirpurchase manners for licensed products of their clubs were evaluated witharithmetic averages and standard deviation without paying attention tovariables. The Kruskal- Wallis Variation analysis which was pursued bythe Dunnet T3 tests as Posthoc were utilized in the analyse of the152difference in which attention was paid to the opinions, educational level,level of income, and clubs of fans. Independent Groups t- tests andunilateral variation analysis was done in the comparison of the gendercategory variables. The level of significance was appointed as 0,01 and0,05 in statistical comparisons.It was determined in accordance with the results of theresearch that, the majority of fans consisted of men, that licensed productswhich were fabricated for kids were the most preferred, that attention waspaid to the price of licensed products and to shopping centres which canbe reached easily, that contemporary technological devices are generallyutilized, that licensed items are purchased to supply income for their clubalthough they actually aren?t in a need for it, that advertisements of theproducts are approved, that licensed products which are speciallyfabricated for famous sportsmen are purchased, that the quality oflicensed products has been found satisfactory, and that licensed productsof their teams were especially purchased to prevent their childrenbecoming fans of other clubs in the future.