Ateşli tabanca atıcılarına uygulanan özel antrenmanların bazı motorik özelikler üzerine etkisi
The effects of the special training programme applied to the fire gun shooters on psychomotor performance.
- Tez No: 260793
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LATİF AYDOS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmaya; ateşli tabanca sporu ile uğraşan 35 erkek tabanca atıcısının, 20'si deney ve 15'i kontrol grubu olarak ikiye bölünmüştür. Deney grubunun yaş ortalamaları 24,75+6,72, kontrol grubunu 21,13+5,23'dir.Deneklerin boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, atış kolu uzunluğu, vücut yağ yüzdesi, el pençe be bacak kuvvetleri, aktif ve skuat sıçrama yükseklikleri, wingate anaerobik güç değerleri, Biodeks denge skorları, 60?90?120?150 derece / saniyedeki atış kolunun abdüksiyon, addüksiyon izokinetik kuvvet değerleri ve ateşli tabanca YA, ÇA ve TP ölçüm ve testlerine tabi tutulmuşlardır.Deney ve kontrol gruplarının ilk ölçümlerinde bacak kuvvetleri (p0,05), SS yükseklileri, wingate ortalama güç , Yorgunluk indeksi, denge skorlarından antpost ve medial lateral indeks, 60-90-120-150 derece / saniyedeki izokinetik güç delerleri atış puanları değerlerinde (p
Özet (Çeviri)
35 male Pistol shooters have participated in this study.The subjects are divided into two groups as; 15 people in control group and 20 people in subject group.The average of the subject group?s age is 24.75+6.72, and the average of the control group?s age is 21.13 + 5.23.