İskeletsel sınıf ııı anomalili bireylerde reverse headgear uygulamasının tedavi sonu ve uzun dönem etkilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the treatment and the long term effects of the reverse headgear therapy in skeletal class iii patients
  1. Tez No: 260792
  2. Yazar: KAYGISIZ EMİNE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sınıf III anomalili bireylerde reverse headgear apareyinin tedavi etkilerinin ve büyüme potansiyelleri bitmeye yakın veya bittikten sonra yapılan uzun dönem takip sonuçlarının değerlendirilmesi ve reverse headgear uygulaması sonrasında herhangi bir uygulama yapılmayan bireyler ile çekimsiz sabit tedavi uygulanmış bireylerin uzun dönem tedavi sonuçlarının karşılaştırılmasıdır.Araştırma materyali; maksilla veya maksillo-mandibular kaynaklı iskeletsel Sınıf III maloklüzyona sahip, uzun dönem takip sonunda büyüme potansiyeli bitmeye yakın veya bitmiş 34 bireyden oluşturuldu. Bu 34 birey, reverse headgear uygulaması sonrasında herhangi bir uygulama yapılmamış 17 birey (Grup 1), reverse headgear uygulaması sonrasında çekimsiz sabit tedavi uygulanan 17 birey (Grup 2) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Lateral sefalometrik ve el-bilek radyografileri uygulama başı, uygulama sonu ve uzun dönem takip sonunda alındı.Uzun dönem takip sonunda maksillanın ileri hareketi, uygulama sonucunda oluşandan daha az miktarda olduğu bulundu. Uygulama döneminde mandibulada posterior rotasyon, takip döneminde anterior rotasyon bulundu. Uygulama dönemindeki SN/GoGn ve Y açılarındaki önemli düzeydeki artışların, takip döneminde azalma göstermesi ile bireylerin orijinal büyüme paternine döndüğü bulundu.Her iki grubun uzun dönem takibinde stabilite açısından gruplar arasında farklılık olmadığı bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of the reverse headgear therapy and the results of the long-term follow-up when almost growth potential was completed or ceased in Class III patients and to compare the long-term results of the patients who underwent any application with nonextraction fixed appliances after the reverse headgear therapy.The research material were composed of 34 patients who had Skeletal Class III malocclusion due to maxillary retrusion or a combination of maxillar retrusion and mandibular protrusion and whose growth potential were close to cease or ceased at the end of long-term follow up.Those 34 people were divided into two groups;17 people(group1) about whom any kind of applications weren?t made after reverse headgear treatment, 17 people(group2) about whom fixed orthodontic therapy without extraction made after the reverse headgear treatment. Lateral cephalograms and hand-wrist radiographies were taken at the start of the treatment, end of treatment and long-term follow-up.At the end of reverse headgear therapy, it was found out that maxillary forward displacement and at the end of long-term also follow-up forward displacement but with a less amount were observed.In the treatment period, mandible showed posterior rotation;in the follow-up period anterior rotation of the mandible were observed.As the significant increase at the angles of the SN/GoGn and Y-axis during the treatment shows a significant decrease during the follow-up period, patients were observed to return their original growth patterns.It was found out that no difference between the groups in the long-term follow-up regarding stability.