Ön açık kapanış vakalarında ortopedik amaçla kullanılan vertikal çeneliğin alt çene üzerindeki biyomekanik etkilerinin üç boyutlu sonlu elemanlar metodu ile incelenmesi
Investigation of biomechanical effects of vertical chin cap on mandible in open bite cases by finite element method.
  1. Tez No: 260794
  2. Yazar: ÖZER ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL AKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Sonlu elemanlar stres analizi araştırmasının amacı iki farklı üç boyutlu geometrik modelde ortopedik kuvvetler uygulayan vertikal çenelik apareyinin dentofasiyal yapılar boyunca oluşturduğu stres modellerinin incelenmesidir.Gerçek kemik reaksiyonlarının simulasyonu için dentofasiyal yapıların üç boyutlu sonlu elemanlar modelinin oluşturulmasında konik ışınlı bilgisayarlı tomografi tekniği kullanılmıştır. Birçok kemik ve dişten oluşan Model I 617586 tetrahedral eleman, 130420 düğümden, Model II 578410 tetrahedral eleman, 120673 düğümden oluşmaktadır. 5 N'luk ortopedik kuvvet uygulamasının dentofasiyal yapılarda neden olduğu gerilmelerin hesaplanmasında ABAQUS (ABAQUS Version 6.8.1, Hibbitt, Karlsson & Sorensen Ins.-HKS) programı kullanıldı.Model I ve Model II de oluşan stres dağılımlarının birlikte değerlendirildiği bu araştırmada; alt çene kemiğinde, üst çene kemiğinde, alt-üst çene kemiğine ait daimi dişlerde ve üst çene kemiğinin kafa kaidesine bağlantısını sağlayan suturlarda stres oluşumları izlenmiştir.Çene kemiklerine iletilen stres yön ve miktarlarının, bireyin iskelet yapısı yanında dişsel özelliklerinden de etkilendiği gösterilmiştir.Bu araştırmada derin ve yüzeyel kemik tabakalarında elde edilen farklı stres düzeyleri ilgili bulgular, ortopedik mekanik kuvvet uygulamalarında kemik düzeyinde elde edilen yanıtın tipinin değerlendirilmesinde katkı sağlayacaktır.Stres miktarı ve dağılımındaki değişimlerin sefalometrik referans noktalarında neden olabilecekleri yerdeğiştirmelerin tespiti ile çene kemikleri ve dişlerle ilgili anatomik yapılarda ortodontik tedavi sonuçlarının daha detaylı olarak değerlendirilebilmesi mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Aim of this finite element stress analysis study was to evaluate the stress modells of vertical chincup therapy which exerts orthopedic forces along dentofacial structures by the use of two different three dimensional geometric models.Cone beam computed-tomography was used to construct a three dimensional finite element model of the dentofacial structure to simulate actual bone reactions. Model I consisted several skull bones and teeth with a total of 617586 tetrahedral finite elements, 130420 nodes, Model II consisted several skull bones and teeth with a total of 578410 tetrahedral finite elements, 120673 nodes. ABAQUS (ABAQUS Version 6.8.1, Hibbitt, Karlsson & Sorensen Ins.-HKS) programme was used for the evaluation of stress in the dentofacial structures generated by a 5 N orthopedic force.Stress generation in mandible, maxilla, lower-upper dentititon and maxillo-cranial sutures were examined in this study in which stress distributions of Model I and Model II were evaluated together.It is pointed out that the direction and amounts of transferred stress to the jaws can be effected by the individual skeletal structure and besides dental characteristics can also be influential.In this research data obtained from different stress levels of deeper and superficial bone layers can contribute the evaluation of responses formed at bone level by orthopedic mechanical force implications.Evaluation of shifts at cephalometric referance points caused by stress amount and distribution variations; can provide a more detailed assesment of orthodontic treatment outcomes in jaws and dentition related anatomical structures.