Preemptif uygulanan lornoksikamin alt çene 3. molar dişlerin cerrahisi sonrası oluşan ağrı, ödem ve vücut ısısı üzerine olan etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effects of preemptive lornoxicam on the pain, swelling and body temperature after the impacted mandibuler 3. molar surgery
  1. Tez No: 260795
  2. Yazar: FATMA ZOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ÇETİNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Gömülü 3. molar cerrahisi oral cerrahide en sık yapılan girişimdir ve sonrasında en sık görülen komplikasyonlar ağrı ve ödemdir. Bunun dışında az da olsa vücut ısısının yükselmesi de söz konusu olabilmektedir. Gömülü 3. molar cerrahisi sonrası postoperatif dönemde görülebilecek bu komplikasyonları en aza indirerek hastanın hayat kalitesini arttırmak amacıyla pek çok tedavi seçeneği üzerinde durulmaktadır. Bu amaçla en sık kullanılan ilaç grubu NSAİ'dir. Yapılan bu çalışmanın amacı preemptif uygulanan lornoksikamın gömülü 3. molar cerrahisi sonrası oluşan ağrı, ödem ve vücut ısısının yükselmesi üzerine olan etkilerini incelemektir.Bu çift kör ve rastgele yapılan çalışmaya, çift taraflı simetrik gömülü alt çene 3. molar çekim endikasyonu olan, yaşları 18-33 arasında değişen, toplam 43 birey ( 14 erkek, 29 bayan) dahil edilmiştir. Ödem miktarını ölçmek için tüm hastaların operasyon öncesi yüz ölçümleri yapılmıştır. Bütün hastaların operasyon öncesi vücut ısıları da ölçülmüş ve kaydedilmiştir. Preemptif grupta gömülü 3. molar cerrahisi öncesinde IV olarak 8 mg lornoksikam verilmiş, 25 dk. sonra nervus alveolaris inferior anestezisi yapılmış, gömülü alt 3. molar dişin cerrahi çekimi gerçekleştirilmiştir. Operasyon süresi, kullanılan anestezik miktarı, operasyona veya ilaca bağlı herhangi bir yan etki olup olmadığı kaydedilmiştir. Operasyon sonrası plasebo olarak serum fizyolojik verilmiş, hastalar postoperatif 1. ve 7. günde kontrol edilmiştir. 1 ay sonra bu prosedürün tersi aynı hastada simetrik konumda olan diğer gömülü alt 3. molar diş için uygulanmıştır.VAS yöntemi ile ağrı, yapılan fasiyal ölçümlerle ödem değerlendirilmiştir. VAS yönteminde operasyon sonrası ilk 12 saat içinde oluşan ağrının şiddeti, hastanın ilk 12 saat analjezik ihtiyacının olup olmadığı, ilk 5 gün içinde hastanın analjezik alıp almadığı ve hastanın analjezik memnuniyeti değerlendirilmiştir. Tragus-ağız köşesi, tragus-menton, göz köşesi-gonion arası mesafeler ekstraoral olarak şerit ölçüm yöntemi ile preoperatif, postoperative 1. ve 7. günlerde ölçülüp kaydedilmiştir. Yine her hastanın vücut ısısı dereceli termometre ile aksiller yoldan preoperatif, postoperatif 1. ve 7.
Özet (Çeviri)
The third molar surgery is the most common procedure in oral surgery, and pain and edema are the most encountred complications after the procedure. The advancement of the body temperature might be detected following operation. There are many treatment modalities after the third molar surgery to redound the life quality in the postoperative period. The aim of the present study was to evaluate the effects of preemptive lornoxicam on pain, edema and body temperature after the third molar surgery.A total number of 43 patients (14 men, 29 female) aged between 18-33 years requiring bilateral and symmetrically impacted lower third molar surgical operation were included in this randomized and double-blind study. The facial measurements and the body temperatures of the all patients were measured and recorded preoperatively. Firstly 8 mg I.V. lornoxicam was given in the preemptive group . The anesthesia of the nervus alveolaris inferior is provided after 25 minutes and the surgical removal of the impacted mandibular third molar was handled. The operation time, the amount of the anesthesic solution and the complications because of the operation or analgesic were recorded. The placebo was injected after the operation and the patients were re-called for the follow-up at postoperative 1. and 7. days. The same patient was appointed for the other impacted third molar one month later and the opposite protocol of the first operation was applied.Pain was evaluated by VAS and edema was evaluated by facial measurements using tape measuring technique. Pain assessment was pointed out the severity of pain in postoperative 12 hours, the first analgesic requirement, the total number of the analgesic in postoperative 5 days and the satisfaction of the patients. Facial measurements were handled by the total distance of tragus-mouth corner, tragus-menton and eye corner-gonion in preoperative and postoperative 1. and 7. days. Body temperature was measured using axiller technique in preoperative and postoperative 1. and 7 days.As the results of statistical analysis of the data, no statistical differences were observed on edema and body temperature between two groups (p?0.05).