Gebelikte beslenme durumunun anne sütü lipit içeriği ve yağ asitleri bileşimi üzerine etkisi
The effect of nutritional status in pregnancy to lipid content and fatty acid composition of breast-milk
- Tez No: 260804
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEREN YENTÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Besin Analizleri ve Beslenme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada kadınların beslenme alışkanlıklarının anne sütü yağ asitleri içeriğine olan etkileri araştırılmıştır. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yeni Doğan Ünitesi'nde rastgele seçilen 30 anne (15 term, 15 preterm) bu çalışmaya katılmıştır. Annelerin besin tüketim tercihleri ve beslenme alışkanlıkları anket yöntemiyle saptanmıştır. Elde edilen veriler laktasyonun 3. 7. ve 28. günlerinde alınan ( 90 örnek) sütlerin, lipit (kolesterol, trigliserit, EPA, DHA, oleik ve araşidonik asit) değerleri ile karşılaştırılmıştır. Gebelik süresi anne sütü lipit içeriği ilişkisi incelenmiştir.Veriler SPSS 15.0 istatistik programında değerlendirilmiştir. İstatistiksel değerlendirmede, verilerin normal dağılıp dağılmadığının araştırılmasında Kolmogrov Smirnov testi, normal dağılan verilerin gruplar arası karşılaştırılmasında t testi, normal dağılmayan veriler için de Mann Whitney U testi, sayı ve yüzde dağılımlarının, gruplar arasında farklılıkların saptanmasında ki-kare (x²) testi ve Fisher Kesin ki-kare testi kullanılmış, önemlilik p0.05).
Özet (Çeviri)
In present study, effects of dietary habits on fatty acid content of breast-milk were evaluated. 30 mothers (15 term and 15 preterm) who were randomly selected from Newborn Unit of Gazi University Medicine School Hospital were included in this study. Dietary habits, and nutritional choices of mothers were assessed by questionnaire method. Data from questionnaires were compared to lipid values (cholesterol, triglyceride, EPA, DHA, oleic and arachidonic acid) of breast milks (n=90 samples) which were collected on day 3, 7 and 28 of lactation. Relationship between duration of gestation and lipid content of breast milk was also evaluated.Data were analyzed by using SPSS 15.0 statistic software. In analysis, normal distribution of data was assessed by using Kolmogrov-Smirnov test; t test was used to compare normally distributed data, whereas Mann Whitney U test for abnormally distributed data. Chi-square test and Fisher Exact chi-square test were used to determine differences in number and percentage distribution between groups. p0.05).