Ehrlıch ascıtes tümör olgularında antioksidan uygulamasının testis dokusuna etkisi
The effect of antioxidant application on testicular tissue in case of ehrlich ascites tumor
  1. Tez No: 260823
  2. Yazar: CEMİLE MERVE SEYMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Günümüzde önemli bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkan meme kanserinin; kadınlar arasında yaygın olarak görülmesine karşın, erkekleri de tehdit ettiği bilinmektedir.Bu çalışmada, uzun yıllardır deneysel kanser araştırmalarında yaygın olarak kullanılan önemli bir kanser izleme yöntemi olan Ehrlich Ascites meme tümörünün ve antioksidan özellikleri bilinen E ve C vitaminlerinin fare testis dokularındaki etkilerinin immünohistokimyasal ve elektron mikroskobik düzeyde incelenmesi amaçlandı.Bu doğrultuda Swiss-Albino cinsi erkek farelere, içinde Ehrlich Ascites Tümör (EAT) hücrelerinin bulunduğu asit sıvısı subkutan olarak enjekte edildi ve solid (katı) tümör oluşumu sağlandı. Kontrol ve kanser (EAT) grubunun yanısıra diğer gruplara da sırasıyla C vitamini, E vitamini ve bu iki vitaminin kombinasyonu intraperitoneal olarak uygulanarak deney gruplarımız oluşturuldu.Alınan testis dokularında hücre çoğalmasını değerlendirmek için PCNA, apoptozisin belirlenmesi için APAF-1 ve Leydig hücrelerindeki yapısal değişiklikleri izleyebilmek için AT-1 primer antikoru kullanıldı. İmmünohistokimyasal değerlendirmeler sonucunda kanserli (EAT) grupta hücre çoğalmasının özellikle spermatosit 1'lerde ve spermatogonyumlarda, kontrol grubuna göre azaldığı izlenirken; APAF-1 tutulumunun belirgin olarak arttığı belirlendi. Yapılan C vitamini uygulamasının, Ehrlich Ascites tümörün neden olduğu olumsuz etkileri ortadan kaldırmazken; yanlızca E vitamini uygulanan deney grubunda kontrol grubuna yakın özelliklerin olduğu belirlendi. Ancak her iki antioksidanın birlikte uygulandığı deney grubunda, birbirlerinin etkilerini nötürleyerek; hücre çoğalmasında, apoptoziste ve yapısal düzeyde olumlu etkilere neden olmadıkları görüldü. Tümörün interstisyel dokudaki Leydig hücrelerine etkilerini değerlendirmek için yaptığımız AT-1 immünohistokimyasal boyamasında; kanserli (EAT) grupta, C vitaminli grupta, E ve C vitaminlerinin birlikte verildiği grupta kontrol grubu ve E vitamini uygulanan gruba göre, Leydig hücrelerinde belirgin AT-1 tutulumu görüldü.Yarı-ince kesitler üzerinde yapılan değerlendirmede; kanserli (EAT) grupta ve antioksidan uygulanan diğer tüm gruplarda spermiyogenezis sürecinin engellenerek, spermatidlerin baş ve aksonem yapısı oluşsa bile lümene olgun spermiyum halinde atılamadığı dikkati çekti. Bu durum, herhangi bir nedenle bu kanser türünün spermiyogenezisin son aşamasına etki ederek olgun sperm üretimini azalttığı ve uygulanan antioksidanların belirgin bir iyileştirmede bulunmadığı sonucunu düşündürdü.Yaptığımız elektron mikroskobik değerlendirmeler sonucunda elde ettiğimiz veriler de tüm bu bulguları destekler nitelikteydi.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is an important health problem at the present day and it is known that, this cancer type is not only seen among women, but also threatened the men?s health regrettably.In this study our aim is; to investigate the effects of Ehrlich Ascites breast tumor which is an important method of monitoring cancer and used in experimental cancer research for many years widely, and vitamin E, vitamin C that are known with their antioxidant properties, on testicular tissues of mice with immunohistochemistrical and electron microscopic level.For this purpose in order to form solid tumor, the acid liquid which is including Ehrlich Ascites Tumor (EAT) cells, was injected to Swiss-Albino male mice with subcutaneous way. In order to establish other experimental groups vitamin C, vitamin E, and their combination was applying with intraperitoneally.PCNA primary antibody was used to determinate the cell proliferation, APAF-1 primary antibody was used to determinate the apoptosis and AT-1 primary antibody was used to determinate the structural changes in Leydig cells on the taken-testicular tissues in this study. As a result of immunohistochemical evaluations; the cell proliferation of cancer (EAT) group, especially in spermatocytes 1 and spermatogoniums, decreased than control group was being monitored and it was determinated that APAF-1 eclipse was significiantly increase. It was determinated that; application of vitamin C did not eliminate the adverse effects which were caused by Ehrlich Ascites tumor, but also vitamin E group had a similar properties with the control group. However it was seen that; the experimental group which was both antioxidants applied together, did not show a positive effect on cell proliferation, apoptosis and structural level because of neutralization each other?s effects. When we did AT-1 immunohistochemical staining that was used to determinate the effects of tumor on Leydig cells in interstitial tissue, it was seen that; marked AT-1 eclipses at cancer (EAT) group, vitamin C group, vitamin C and E group than control group and vitamin E group.When we evaluated the semi-thin sections, it was drawn attention that; in cancer (EAT) group and the other groups which were antioxidants applied, spermiogenesis process was prevented and even if the head structure and axoneme of spermatids was formed, could not be thrown into the lumen in the form of mature spermium. This situation made us think that; for any reason, this type of cancer effecting the stage of the mature spermiogenesis production and application of the antioxidants did not significiantly improve the results suggested.Our data which have been achieved as a result of electron microscopic assessments also supports the findings of all these studies.