Sıçanlarda DOCA-tuz modeli ile oluşturulan hipertansiyona bağlı damar endotel disfonksiyonu parametreleri ve ROCK ekspresyonu ve aktivasyonunun karşılaştırılması
The comparison of the hypertension dependent endothelial dysfunction parameters and, ROCK expression and activation in the DOCA-salt hypertensive rats
- Tez No: 260824
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MECİT ORHAN ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı; DOCA-Tuz hipertansiyon modeli uygulanan sıçanlarda hipertansiyona bağlı damar endotel disfonksiyon parametreleri ile ROCK ekspresyonu ve aktivasyonunun incelenmesidir.Çalışmada dört farklı deney grubu kullanılmıştır: 4 hafta kontrol, 4 hafta DOCA-tuz, 12 hafta kontrol ve 12 hafta DOCA-tuz. DOCA gruplarına haftada iki kez 15 mg/kg DOCA enjeksiyonu ek olarak %1 NaCl ve %0.2 KCl içeren içme suyu uygulanmıştır. Tüm grupların kan basıncı değerleri haftalık olarak ölçülmüştür. 4 ve 12 hafta sonunda izole edilen torasik aort halkaları izole organ deneylerinde kullanılmıştır. Fenilefrinle kastırılmış dokularda 10-5-10-8M asetilkolin konsantrasyon-cevap eğrileri çıkarılmıştır. Ayrıca bu aortların bir kısmında western blot yöntemi ile ROCK I, ROCK II ve pMYPT ekspresyonları incelenmiştir.Deneylerin sonucunda DOCA uygulanan gruplardaki kan basıncı değerlerinin 1. haftadan başlayarak anlamlı olarak arttığı bulunmuştur. Asetilkolin gevşeme yanıtlarından elde edilen EC50 değerleri, 4 ve 12 hafta DOCA-tuz gruplarında kontrole göre anlamlı olarak değişmezken, Emaks değerlerinin anlamlı olarak azaldığı tespit edilmiştir. ROCK I, ROCK II ve pMYPT ekspresyonları hipertansiyona bağlı olarak değişmemiştir. ROCK I ekspresyonu hem kontrol hem de DOCA gruplarında yaşa bağlı olarak anlamlı olarak artmıştır. ROCK II ekspresyonu ise 12 hafta kontrol grubunda, 4 hafta kontrol grubuna göre anlamlı olarak azalmıştır. pMYPT ekspresyonunda, 4 hafta ve 12 hafta DOCA-tuz uygulanmış gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.Bu sonuçlar, DOCA-tuz uygulamasıyla indüklenen hipertansiyona bağlı olarak endotel disfonksiyonu geliştiğini, fakat disfonksiyonun derecesinin hipertansiyonun süresine göre değişmediğini ve ROCK ekspresyonu ve aktivasyonunun DOCA-tuz hipertansiyon modeline aracılık etmediğini düşündürmekle birlikte, kas kasılmasında rol oynayan ROCK proteinlerinin ekspresyon ve aktivasyonunun yaşa bağlı olarak değişiklik gösterdiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate hypertension dependent endothelial dysfunction parameters and, ROCK expression and activation in the DOCA-salt hypertensive rats.Male Wistar rats (8 weeks old) were used, and rats were divided into four grups: 4 weeks control, 4 weeks DOCA-salt, 12 weeks control and 12 weeks DOCA-salt. Nephrectomised rats were given DOCA injections (15 mg/kg, sc) twice weekly, and 1% NaCl and 0.2% KCl were added to their drinking water. Systolic blood presures were measured once a week by tail-cuff method. Thoracic aortas were dissected and mounted in the isolated tissue bath. Cumulative concentration-response curves were performed for acetylcholine (10-5-10-8 M) in the presence of a submaximal contraction to phenylephrine.