İnsan umblikal ven endotel hücre kültürlerinde endotoksin aracılı endotel disfonksiyonda NO-ADMA-Homosistein arasındaki ilişki, arginin ve taurinin etkisi
The relationship between NO-ADMA-Homocysteine in endotoxin mediated endothelial dysfunction of human umblical vein endothelial cell cultures, the effect of arginine and taurine
  1. Tez No: 260825
  2. Yazar: ÖZGE TUĞÇE PAŞAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN TÜRKÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmamızın amacı endotoksinle uyarılmış insan umblikal ven hücresi (HUVEC) primer kültürlerinde NO, ADMA, Homosistein arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkiye arginin ve taurinin etkisini araştırmaktı.Bu amaçla altı adet grup oluşturuldu. Kontrol grubuna hiçbir madde uygulaması yapılmazken, LPS grubuna 10?g/mL endotoksin (E.coli 0111:B4 suşu), Arginin grubuna 10-4 mol/L arginin, Taurin grubuna 5 ?g /mL taurin, LPS+Arginin grubuna aynı dozlarda endotoksin ile beraber arginin ve LPS+Taurin grubuna aynı dozlarda endotoksin ile beraber taurin uygulaması yapıldı.NO parametresi ölçümü için son ürünler olan nitrit (NO2-) ve nitrat (NO3-)'ın Griess yöntemiyle spektrofotometrik ölçümünden yararlanıldı. ADMA ve Homosistein parametreleri HPLC cihazında floresan dedektörle ölçüldü.Çalışmamızın sonucunda endotoksemide NO, ADMA ve Homosistein parametreleri arasında her üçünün de artışı şeklinde bir ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the relationship between NO, ADMA, Homocysteine and the influence of arginine and taurine on this relationship in endotoxin-induced human umblical vein endothelial cell (HUVEC) cultures.For this reason six groups are formed. Control group consists of HUVEC cultures without any treatment. LPS, Arginine, Taurine, LPS+Arginine and LPS+Taurine groups are treated with 10?g/mL endotoxin (E.coli 0111:B4), 10-4 mol/L arginine, 5 ?g /mL taurine, endotoxin plus arginine (same doses) and endotoxin plus taurine (same doses) respectively.The measurement of NO levels is implemented by the spectrophotometric measurement of nitrite (NO2-) and nitrate(NO3-), which are end-products of NO, by Griess method. ADMA and Homocysteine levels are measured using HPLC with fluorescence detection.The results of our study showed that there was a significant increase of NO, ADMA and Hcy in endotoxemia.