Aloe vera jel'in genotoksik etkisinin araştırılması
Aloe vera jel genotoxicity
  1. Tez No: 260828
  2. Yazar: RAŞİT GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ÇOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Aloe vera Jel, Aloe vera bitkisinin ortasındaki musilajın alınması yoluyla elde edilmektedir. Aloe vera bitkisinin yaprağının dış kısmında bulunan usare ise, başta çeşitli antrakinonlar olmak üzere pek çok toksik bileşik içermektedir. Usarede bulunan bu toksik bileşiklerin üretim sırasında yanlışlıkla veya uygun olmayan tekniklerin kullanılması nedeniyle jele karışmasının, ciddi sağlık riski taşıyacağı belirtilmektedir. Aloe vera jel yurdumuzda üretici çeşitli firmaların oluşturduğu satış ağı ile tüketiciye kapıda ulaşma yoluyla pazarlanmaktadır. Bu pazarlama sırasında ürünün geniş bir yelpazede? pek çok hastalığa iyi geldiği ve pek çok hastalıktan bireyleri koruduğu? yönünde satış elemanlarınca pazarlaması yapılmaktadır. Bu ürünler eczanelerde satılmamaktadır. Dolayısıyla bu pazarlama yöntemi ile bilinçsiz kullanıcılar için olası sağlık risklerinin ortaya çıkması söz konusu olabilmektedir. Özellikle Aloe vera jele yönelik olarak yapılan toksisite çalışmalarında , ürün kullanımına yönelik olarak başta karsinojenik etki olmak üzere gelişebilecek genotoksisite çalışmalarının yeterli olmaması dikkati çekmektedir. Aloe vera jelin yaratabileceği genotoksisitenin değerlendirilmesine yönelik çalışmaların sonuçları bu ürünün güvenliği konusunda aydınlatıcı bilgilerin oluşmasına neden olacaktır.Sunulan çalışmada, piyasada satış elemanlarınca satılan Aloe vera jelin ticari preparatının muhtemel genotoksik etkilerinin farelerde Comet yöntemi ile araştırılması gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla yetişkin, 30-45 g ağırlığında, her iki cinsten sağlıklı Swiss Albino tür fareler kullanılmıştır. Comet tekniği memeli hücrelerindeki DNA hasarını ölçmek ve analiz etmek amacıyla kullanılan hızlı, basit ve duyarlı bir tekniktir. Bu amaçla sunulan çalışmada Aloe vera jel, tavsiye edilen toplam günlük insan dozunun ve bu dozun ½ ve 2 katı dozda doğrudan piyasadaki sıvı ürün üzerinden hazırlanarak deney hayvanlarına 14 gün boyunca intragastrik gavaj ile günde bir kez uygulanmıştır. Ayrıca bir kontrol grubu oluşturarak aynı hacimde yine oral yolla distile su verilmiştir. Çalışma sırasında farelerin kuyruk venlerinden 1, 7 ve 14. günlerde kan alınarak, Comet yöntemi ile genotoksisite parametreleri açısından değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, önerilen dozun yarısı uygulamasında 1.ve 14.günlerde p0.05), kontrol grubunun 7.
Özet (Çeviri)
Aloe vera gel is the clear jelly-like substance obtained from the Aloe vera leaf pulp. The latex part within the margins of leaf of Aloe vera is a source of many toxic substances including many kinds of anthraquinones. In production of Aloe vera gel, toxic substances in latex part can be transferred to the gel accidentally or by usage of improper methods of mechanical extrusion of the leafs; the contaminated gel was mentioned that it created serious health risk on public usage. In Turkey, Aloe vera gel has been sold to by door to door purchasing with a customer chain marketing services that were set by producer companies. Salesmen advertise the gel as a ?remedy for a wide range of illnesses and protect from many illnesses?, although these products can not be found at pharmacies. As a result of this marketing management, misinformed users can face many advers health risks. Especially the researches on toxicity of Aloe vera gel point out the scarity of research on carcinogenic and genotoxic effects of short/long tem usage of Aloe vera. The researches on evaluation of genotoxicity of Aloe vera gel, can provide very important information regarding the safety of product; new and extensive evaluations are needed about the issue.In this study, genotoxic potential of commercial Aloe Vera gel sold by the salesmen with current marketing policy with mice using Comet (single cell gel electrophoresis) method have been evaluated. Swiss Albino, male and female mice that weight 30-45 gr were used. Comet assay is a fast, reliable and simple method, which allows the investigation of DNA damage at the individual cell level. One of the Commercial Aloe vera gel in the market given orally to experimental animals for 14 days with normal, half and double doses once per day that are suggested for human dose to mice. A control group were accompany the experiment groups. Tail venous blood of mice were taken at 1, 7 and 14 th days of experiment and evaluated for genotoxicity parameters via comet assay. For the half dose, statistical significancy heve been found when the results of 1st and 14th days of experiments compared (p0.01).