Sakarya'da bir inşaat sahasında çalışan işçilerin çalışma koşulları ile iş kazası geçirme durumları ve ilişkili etmenler
Incidence of occupational casualities, and working conditions of workers attending construction camp site in Sakarya and related factors.
  1. Tez No: 260829
  2. Yazar: AYHAN YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA NECMİ İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, Public Health, Accidents
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
İnşaat Şantiyesinde İş Kazası Geçirme, Meslek Hastalığına Yakalanma Sıklığı ve İlişkili EtmenlerBu çalışmanın amacı, Sakarya'da toplu konut idaresine yapılan inşaat sahasında çalışan işçilerin çalışma koşulları ile iş kazası geçirme durumları ve ilişkili etmenleri belirlemektir.Atlas Yapı Sanayi Ve Ticaret A.Ş. ile Erdinç Ltd. Şti. İş Ortaklığının TOKİ Sakarya ili 1208 konut ve camili inşaatı şantiyesinde 2009 yılında yapılan tanımlayıcı/kesitsel türdeki çalışmada tüm evrene ulaşılmıştır (247 kişi).İnşaat işlerinde çalışan işçilerin % 15'inin iş kazası geçirdiği belirlenmiştir. İş kazaları en çok düşme şeklinde olmuştur. İş kazaları 24 yaş ve altında olanlar ve 45 yaş ve üzerinde olanlar; inşaat işlerinde 1 yıldan az, 31 yıldan daha fazla çalışanlar, artık çalışmak istemeyenler, özel yaşamında sorun yaşayanlar, sağlık sorunu olanlar ve yapılan işin sağlığına zarar verdiğini düşünenlerde daha fazla sıklıktadır.Çalışmanın sonuçları genel olarak literatürde yer alan inşaat işlerindeki iş kazası sıklıkları ve ilişkili etmenler ile benzerdir. İş kazasında etkili olduğu belirlenen etmenleri de içeren çalışma sonuçları çözüm önerisi getirilmesi amacıyla, işçilerin çalışma koşullarının düzenlenmesi, iş kazalarının azaltılması için işyeri yönetimine sunulacaktır
Özet (Çeviri)
Prevalence of Experiencing occupational accident in Construction Site, and Occupational Disease and Associated FactorsThe objective of this study is to determine the working conditions, and occupational accidents and associated factors for the workers in the construction site on which Housing Estate Administration of Sakarya City is constructing.In the supplementary / sectional study conducted in 2009 by the Joint Venture between Atlas Yapı Sanayi Ve Ticaret A.Ş. and Erdinç Ltd. Şti. has been globally adopted with regard to the construction of 1208 houses with mosque premises by Housing Development Administration of Turkey (TOKI) within the borders of Sakarya City (247 persons).It has been determined that 15% of the construction workers have experienced occupational accident. Falling down is the most common type of accident. The prevalence of occupational accidents is higher in the workers under 24, and over 45, and workers who are working less than 1 year in construction sites and who are working more than 31 years in construction sites, and who would like not to work anymore, and who have challenges in special life, and who present with health problems and who consider that this profession gives damages to health.The conclusions and results of the study are similar to prevalence of occupational accident in constructional works, and also to the associated factors. The conclusions of this study will be submitted to the workplace management in order for reducing the occupational accidents, and regulating the working conditions, and also solving challenges.