Simmondsia chinensis (link) schneider bitkisi, tohumları ve yağı üzerine çalışmalar
Studies on Simmondsia chinensis (link) schneider plant, its seeds and its oil.
- Tez No: 260839
- Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL TÜRKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Eczacılık ve Farmakoloji, Botany, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Simmondsia chinensis (Link) Schneider bitkisinin tohumlarından elde edilen ?jojoba yağı? olarak bilinen yağ, sıvı bir mum esteri yapısındadır. İnsan cildi tarafından üretilen sebuma kimyasal olarak çok benzemektedir. Bu nedenle kozmetik sanayi açısından önemlidir ve birçok kozmetik ürünün içeriğinde bulunmaktadır. Jojoba yağı ve bu yağdan elde edilen ürünler ilaç ve diğer pek çok sanayi alanlarında da yaygın olarak kullanılmaktadır.Bitkinin tohumlarında bulunan siyanojenik glikozit yapısındaki simmondsinler gıda alımını önemli derecede azaltmaktadır. Bu nedenle bitkinin ileride obezite tedavisinde kullanılabileceği düşünülmektedir.Bu çalışmada Simmondsia chinensis bitkisinin botanik özellikleri, yetiştirilmesi ve üretimiyle ilgili bilgiler ayrıntılı olarak verilmiştir. Ayrıca tohumlarından elde edilen jojoba yağı ve jojoba küspesinin içeriğindeki bileşiklerin kimyasal yapıları, biyolojik aktiviteleri ve kullanılışları verilmiştir.Çalışmada Çukurova' daki kültür ortamlarından temin edilen tohumlardan % 40 oranında yağ elde edilmiştir. Elde edilen bu yağda ve satın alınan ticari yağda kalite kontrol analizleri yapılmıştır. Elde ettiğimiz yağın asitlik indisi 1.04, sabunlaşma indisi 96.3, ester indisi 95.3, iyot indisi 78.3, katılaşma noktası 6.5°C olarak bulunmuştur. Yağda DPPH yöntemine göre kayda değer antioksidan aktivite tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The oil also known as ?jojoba oil? which obtains from the seeds of Simmondsia chinensis (Link) Schneider plant is a liquid wax ester structure. It is very similar chemically to sebum which is produced by human skin. Therefore, it is important for cosmetics industry and currently it is found in many cosmetic products as an ingredient. Jojoba oil and derivatives obtained from it, are widely used in pharmaceutical and in other many industries.Simmondsins which are cyanogenic glycoside based chemicals found in jojoba seeds decrease food uptake significantly. For this reason, it is considered that the plant can be used in obesity treatment in the future.In this study, informations about botanical characteristics of Simmondsia chinensis, its cultivation and its production are given in detail. Additionally, chemical structures, biological activities and aplications of the compounds which are obtained from jojoba oil and jojoba meal are given.In this study, approximately 40% oil was obtained from seeds which are provided from Çukurova region plantation. The oil we obtained and commercial oil were examined by various quality control analysis. Results of our oil were found as, acid value 1.04, saponification value 96.3, ester value 95.3, iodine value 78.3 and freezing point 6.5°C. We couldn?t determine a remarkable antioxidant activity by DPPH method.