6-(sübstitüe üre/tiyoüre)-3-metil-2-okso-3h-benzoksazol türevlerinin sentezi antibakteriyel ve antifungal aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of 6-(substitue urea/thiourea)-3-methyl-2-oxo-3h-benzoxazole derivatives and investigation of their antibacterial and antifungal activities
  1. Tez No: 260838
  2. Yazar: YILDIZ GÜLKOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ S. DOĞRUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tez kapsamında, 3-metil-2-okso-3H-benzoksazol halkasının 6. konumunda üre ve tiyoüre grupları taşıyan 14 bileşik sentez edildi ve yapıları 1H-NMR, Mass ve elementel analiz verileri ile kanıtlandı. Daha sonra, bileşiklerin antimikrobiyal aktiviteleri çeşitli Gram-pozitif ve Gram-negatif bakteri türlerine, funguslara ve M. Tuberculosis H37Rv' e karşı değerlendirildi.6-Amino-3-metil-2-okso-3H-benzoksazolun izosiyanat ve izotiyosiyanat türevleri ile tepkimesinden elde edilen üre ve tiyoüre türevlerinin genellikle E. coli ATCC 35218, E. faecalis ve funguslara karşı etkili oldukları bulunmuştur.Sentezlenen bileşikler arasında; E. coli ATCC 35218'e karşı en iyi antibakteriyel aktiviteyi 32 µg/ml'lik MİK değerleri ile bileşik 1, 2, 3, 6 ve 14 göstermiştir. Ayrıca bileşik 2'nin 16 µg/ml'lik MİK değeri ile E. faecalis'e karşı en etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, fourteen compounds which are carrying urea and thiourea groups at position 6 of the 3-methyl-2-oxo-3H-benzoxazole ring were synthesized and their structures were confirmed by 1H-NMR, Mass and elemental analysis. After that, their antimicrobial activities were evaluated various Gram-positive and Gram-negative strains of bacteria, fungi and M. Tuberculosis H37Rv.The urea and thiourea derivatives which were obtained by the reaction of 6-amino-3-methyl-2-oxo-3H-benzoxazole with the appropriate isocyanates and isothiocyanates were generally found active against E. coli ATCC 35218, E. faecalis and fungi.Among the synthesized compounds; 1, 2, 3, 6 and 14 showed the best inhibitory activity against E. coli ATCC 35218 with 32 µg/ml MIC value. Moreover, compound 2 was the most active against E. faecalis with a MIC value of 16 µg/ml.