Uzun süre fruktoz içen sıçanlarda resveratrol verilmesinin vazodilatör cevap üzerine etkisinin incelenmesi.
The investigation of the effect of resveratrol supplementation on vasorelaxation in long-term fructose-treated rats.
- Tez No: 260840
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Besinler içinde yüksek miktarda fruktoz alınımı, gelişmiş toplumlarda giderek artan metabolik sendromun en önemli nedenlerinden birisidir. Resveratrol birçok meyvede bulunan ve yararlı kardiyovasküler etkilere sahip polifenolik bir bileşiktir. Fruktoz ile oluşturulan metabolik sendromda ortaya çıkan endotel hücre fonksiyon bozukluğu üzerindeki etkisi bilinmemektedir. Sunulan çalışmada, fruktoz ile beslenme sonucu ortaya çıkan endotel ve vasküler fonksiyon bozukluğu, hipertansiyon ve hiperinsülinemi üzerine resveratrolün etkileri araştırılmıştır. Fruktoz % 10 ve %20'lik derişimde içme suyu içinde 10 hafta süre ile verilmiştir. Resveratrol uygulaması (50 mg/L) fruktoz içiminden 2 hafta önce başlatılmıştır. Deney gruplarından alınan kan örneklerinde biyokimyasal ölçümler, aortada ise endotel ve damar düz kas fonksiyonu ölçülmüştür. Endotel fonksiyonu asetilkolin (10-9-10-4 M) ve sodyum nitroprusiyat (10-10-10-5 M) doz-cevap eğrisi çalışılarak incelenmiştir. Ayrıca, L-NOARG (10-4M) varlığında asetilkolin gevşemeleri ve bazal nitrik oksit oluşumu ölçülmüştür. Fruktoz tüketimi sonucu ortaya çıkan, asetilkolinin endotel-bağımlı gevşemelerindeki azalma ve bazal nitrik oksit oluşumundaki artış, resveratrol tedavisi alan hayvanlarda büyük ölçüde düzelmiştir. Resveratrol ve fruktoz tedavisi, sodyum nitroprusiyat (10-10-10-5 M) cevaplarını değiştirmemiştir. Fruktoz ile beslenme sonucu gelişen kan basıncı ve serum insülin düzeyindeki yükselmeler, resveratrol tedavisinden sonra anlamlı olarak düşmüştür. Resveratrol ve fruktoz ile beslenme kan glikoz düzeyini belirgin olarak değiştirmemiştir.Elde ettiğimiz bulgular resveratrolün, fruktoz ile ortaya çıkan endotel fonksiyon bozukluğunu ve bazı kardiyovasküler parametreleri düzeltebileceğini göstermektedir. Böylece, meyvelerde olduğu gibi diyette fruktoz ve resveratrolün birlikte tüketiminin, fruktozlu yiyecek ve içeceklerin oluşturduğu vasküler tahribata yol açmayacağını söylemek mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
High fructose intake is one of the main causes of metabolic syndrome in industrialized populations. Resveratrol, a polyphenolic compound mainly abundant in fruits, has beneficial cardiovascular effects. However, it is not known about the effect of resveratrol on fructose-induced endothelial dysfunction. Therefore, In this study, we investigated whether long-term resveratrol supplementation changes endothelial reactivity, in association with biochemical parameters, in fructose-treated rats. We studied the effect of long-term resveratrol treatment (50 mg/L in drinking water for 12 weeks) on endothelial relaxation to acetylcholine (10-9-10-4 M) and sodium nitroprusside (SNP, 10-10-10-5 M) in endothelium-intact aortae from control and fructose-treated (10 and 20% fructose in drinking water for 10 weeks) rats. Blood pressure and serum lipids, insulin, glucose and fructosamine levels were also measured. Fructose consumption caused a modest increase in blood pressure, serum insulin without a change in body weight, serum lipid profile and glucose concentration. Fructose administration caused reduced relaxation to acetylcholine without changing the response to SNP. These changes were associated with increased basal nitric oxide production. The relaxations in response to acetylcholine disappeared after pretreatment with L-NOARG (10-4M). Chronic resveratrol treatment prevented endothelial dysfunction, normalized basal nitric oxide production. Resveratrol also restored insulin resistance and hypertension in fructose fed rats. Resveratrol and fructose did not significantly change blood glucose level. The presented data indicated that high fructose-induced disturbance in cardiovascular function could be prevented by resveratrol treatment. This implicates that consumption of fruits with fructose and resveratrol, like grape may not be deleterious as fructose containing beverages.