Uluslararası seyahate katılan gençlerin konaklamaları boyunca katıldıkları boş zaman aktivitelerine ilişkin görüşleri
Obtianing the opinions of young people who partake in recreational activities during international travel
- Tez No: 260881
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KARAKÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı; uluslar arası seyahate katılmış gençlerin seyahatleri boyunca katıldıkları boş zaman aktivitelerine ilişkin görüşlerinin tespit edilmesidir.Araştırma grubu AB Eğitim ve Gençlik Merkezi Başkanlığınca yürütülen Avrupa Gönüllü Hizmetleri kapsamında ülkemizden AB ülkelerine gitmiş 5'i Almanya 5'i Polonya olmak üzere Toplam 10 katılımcıdan oluşmuştur.Çalışmada veri toplama aracı olarak nitel araştırma yöntemlerinden yarı-yapılandırılmış mülakat formu kullanılmıştır. Form; hangi boş zaman aktivitelerini hangi sebeple, katılımı engelleyici faktörler, katılım için ihtiyaç duyulan imkanlar, katılım sonrası kazanımlar ve ülkemizden farklı boş zaman aktiviteleriyle ilgili konuları içermektedir. Konularla ilgili veriler, görüşme esnasında kayıtta olan dijital ses kayıt cihazı sayesinde toplanmış ve saklanmıştır. Saklanan veriler bilgisayar ortamına güvenle aktarılmış, sonrasında betimsel analiz ile çözümlenmiştir.Sonuç olarak; genç yaş gurubunda yer alan turistlerin rekreasyonel ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanması ve rekreasyonel etkinliklere katılımda engelleyici faktörlerin en aza indirgenmesi gibi durumların rekreasyonel etkinliklere katılımı artıracağı ve bu yaş grubu için turizm bölgesi seçimlerini olumlu etkileyeceği söylenilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the opinions of teenagers who attended the international trip about the spare time activities.The research group went to EU countries within the scope of European Voluntary Service which is carried out by the Centre for European Union Education and Youth Programmes and it is constituted by 10 participator 5% of whom went to Germany and 5% of whom went to Poland.In this research, as one of the methods of qualitative research a semi-structured interview form is used for data gathering. This form includes the information about the reason of participation in spare time activities and why they are chosen, the obstructive factors in participation, the necessities required for participation, the gain after participation and spare time activities that are not found in our country. Datas about the subjects are gathered and hidden with the help of digital recorder used during interviews.The recreational activities and needs of the younger members of the groups are highlighted and the prohibitory factors realized.The results will ensure a positive step forward towards the needs of this age group which will permit a growth in this tourism sector