Elit türk tenisçilerin müsabaka ortamındaki tatktik durumlarının 5 oyun durumu açısından analizi
Analysis of tactical situations of elite turkish tennis players in competition in terms of 5 game situations
- Tez No: 260882
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH SUVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalısmasında, elit Türk tenisçilerin müsabakalardaki taktikseldurumlarının analiz edilmesi amaçlanmıstır. Oyuncuların taktikseldurumlarının analizi servis, geriden ralli, vole, voledeki oyuncuya karsıoynama (passing vurus) ve servis karsılama (return) vuruslarından olusan5 oyun durumu için yapılmıstır. Oyuncuların bu 5 oyun durumdakibasarımlarının ölçüsü kazanılan ve kaybedilen (basit hata) vuruslar olarakbelirlenmistir.Bu çalısmaya yas ortalamaları 21,34±4,77 olan 64 erkek ve yasortalamaları 17,70±3,44 olan 44 bayan tenis oyuncusu gönüllü olarakkatılmıstır. 59 erkek ve 35 bayan maçından olusan toplam 94 maç kameraile videoya kaydedilip, kayıtlar incelenerek değerlendirilmistir.Değerlendirme formlarında toplanan veriler SPSS v15 paket programıkullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmistir.SPSS v15 programı ile yapılan istatistiksel analizlerin sonuçları,bayan oyuncuların ralli ve return vuruslarından yüksek skor elde ettikleriniancak oyuncuların servis, ralli ve return vuruslarında yüksek basit hataoranına sahip olduğunu göstermistir. Erkek oyuncuların servis, passing vereturn vuruslarından yüksek skor elde ettikleri, diğer taraftan oyuncularınen çok basit hatayı passing ve volede yaptıkları sonucuna ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, It has been aimed to analyze the tactical situations ofelite Turkish tennis players in competitions. Analysis of the tacticalsituations have been made in terms of 5 game situations which areservice, baseline rally, volley, playing against to player at volley (passingshot) and return. Performance metrics of these 5 game situations havebeen determined as the winners and unforced errors.In this study, 64 men with average age of 21,34±4,77 and 44women with average age of 17,70±3,44 attended to the study asvolunteers. Results of 94 matches which consist of 59 men?s matches and35 women?s matches have been assessed by according the matchesusing camcorder and analyzing the records. Analysis of records weremade by watching the individual men and women matches andperformance of players in terms of 5 game situations has been written intorating form. The collected data from the video records have beenstatistically analyzed by using SPSS v15.Results of the statistical analysis obtained by SPSS v15 has shownthat women players have high scores from the rallies and returns howeverthey have high unforced errors rate in service, rally and return shots. Menplayers has gained scores from the services, passing shots and returns,on the other hand they have made most of the unforced errors in passingshots and volleys.