Hipertermide tuba uterina yapısı
Structure of uterine tubes in hyperthermia
- Tez No: 260880
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ILGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Biology, Histology and Embryology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Hipertermi vücut sıcaklığının anormal derecede yükselmesi olarak tanımlanır. Vücut sıcaklığı 41°C ya da daha üst bir değere yükseldiğinde ortaya çıkar ve ısı denetim düzeneklerinin bozulmasına yol açabilir. Hipertermi birçok dokuda hasara neden olmaktadır. Tuba uterinada sıcaklığın artması silli hücrelerin apoptozisine, epitel hücrelerinde oksidatif stres gelişimine, erken embriyonik ölümlere neden olur. Süperoksit dismutaz (SOD) ise serbest oksijen radikallerini ortadan kaldırarak, oksidatif stresi engelleyebilen ve apoptotik süreci geri döndürebileceği düşünülen antioksidan bir maddedir.Bu çalışmada; hipertermi ile oluşturulan ısı stresinin ve stres öncesinde kullanılan süperoksit dismutazın, tuba uterina üzerindeki koruyucu ve tedavi edici etkilerinin apoptotik ve oksidatif stres belirteçleri kullanılarak belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmada kullanılan 18 adet Wistar-albino cinsi dişi sıçan, her grupta 6 denek olacak şekilde 3 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu olarak belirlenen birinci gruptaki deneklerin tuba uterinaları, sıcaklığı 22 °C'ye ayarlanmış havuzda 20 dakika süre ile tutulmuş ve 24 saat sonra kesilerek tuba uterina dokuları alınmıştır. İkinci ve üçüncü gruptaki denekler ise; hiperterminin oluşturulması amacıyla, sıcaklığı 42 °C' ye ayarlanmış havuzda 20 dakika bekletildikten sonra sırasıyla 30.dakika ve 24.saatte tuba uterina dokuları alınmıştır. Hipertermi uygulaması yapılan gruplara, uygulamadan 1 saat önce NaCl+Katalaz+SOD enjeksiyonu yapılmıştır. Alınan dokular alışılagelmiş ışık mikroskop izleme yöntemlerinden geçirilerek parafin bloklar oluşturulmuştur. Hiperterminin neden olduğu apoptozise, sitozolik bir antioksidan olan süperoksit dismutazın (SOD) koruyucu ve tedavi edici etkilerinin belirlenebilmesi ereğiyle Kaspaz 3, Kaspaz 8, Kaspaz 9 ve HSP 70 primer antikorları kullanılarak indirekt immünohistokimyasal yöntemler uygulanmıştır. Kesitler Leica DM 4000 (Germany) bilgisayar destekli görüntüleme sisteminde, Leica Q Vin 3 programında değerlendirilerek fotoğraflanmıştır.Yapılan değerlendirmeler sonucunda; başlatıcı kaspazlardan Kaspaz 8 ve 9 ile ilerletici kaspazlardan Kaspaz 3 protinlerinin tutulumu incelendiğinde, Kaspaz 9 tutulumunun daha belirgin olduğu saptanmıştır. İmmünoreaktivitenin özellikle epitelde, hücre sitoplazmasında ve silyalarda hipertermi uygulamasına koşut arttığı izlenmiştir. Kaspaz 3 tutulumunun hipertermi ile çok belirgin artmadığı gözlenmiştir. Tüm kaspazlar için SOD uygulamasının süreye koşut tutulumu azalttığı gözlenmiştir. HSP 70 tutulumunun genelde epitel hücrelerinde sitoplazmik düzeyde ve orta dereceli olduğu, SOD uygulaması ile tutulumun süreye koşut arttığı belirlenmiştir.Sonuç olarak apoptotik programın merkezi bileşenleri olan kaspazların aktivasyonuyla, hiperterminin özellikle epitel hücrelerinde dış yolaktan apoptozisi başlattığı yargısına varılmıştır. Yer yer salgı yapan hücrelerin de etkilenmesine koşut olarak ovariyan siklusun bozulmuş olabileceği düşünülmüştür. Doku genelinde oluşan apoptozisin dış yolaktan gerçekleşmiş olabileceği yargısına varılmıştır. Ancak SOD uygulamasının süreye koşut apoptozisi baskıladığı, bunun da artan HSP 70'in koruyucu etkisi aracılığıyla gerçekleşmiş olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hyperthermia is defined as the rise of boody temperature abnormal. When body temperature rises to a 41 °C or higher value occurs and may lead to impicirment of temperature regulation mechanisms. Hyperthermia is caused by damage to various tissues. The increase of temperature in fallopian tube caused of apoptosis of ciliated cells, oxidative stress in the development of epithelial cells and early embryonic death. Superoxide dismutase (SOD) however eliminating the oxygen free radicals, which can prevent oxidative stress and apoptotic process could return is considered an antioxidant substances.İn this study; was used to determine stress-induced hyperthermia of heat stress and used before the superoxide dismutase, protective and therapeutic effects on the fallopian tube of the apoptotic and oxidative stress markers.18 Wistar albino rats which is used in this study divided in three groups. Each group contains 6 rats. Rats fallopian tubes in first group (control group) were water bathed at 22 °C. After 24 hours fallopian tubes of same rats were cut and tissues were taken away. Rats in second and third group are exposed to 42 °C for 20 minutes and in turn at 30. min and 24. hours fallopian tube tissues also taken away. First group had been enjected NaCl+SOD+Katalaz before hypertermia. Tissues which were obtained, compose paraffin blocks which were created by passing methods of light microscopy methods. Hyperthermia which caused apoptosis, was performed using indirect immunohistochemical methods by cytosolic antioxidant with superoxide dismutase (SOD) a protective and therapeutic effects in determining target Caspase 3, Caspase 8, Caspase 9, and HSP 70 primary antibody. Sections being evaluated in the Leica DM 4000 (Germany) computer-aided imaging system, with the Leica Q Vin 3 program, and photographed.After assesment of activator caspase 8, 9, effector 3, we detected that caspase 9 ise more markedly. After the treatment of hyperthermia immunoreactivity specially increased in epithelium, cell cytoplasma and cilium. But increasing of caspase 3 expression was not evident in hyperthermia. Consequently we detected that SOD decrease caspase positive cells. We detected the weak expression of HSP 70 in epithelium cells and expression increased with SOD treatment.As a result of the central components of apoptotic programs activation of caspases, hyperthermia, especially in epithelial cells from non-apoptotic pathway is initiated by the judiciary reached. Secretory cells in places in which to affect the ovarian cycle in parallel might have been corrupted. External pathways of apoptosis in tissue from which it has been tried may have occurred. But SOD suppresses apoptosis parallel to the application period, it also increased the protective effect of HSP 70 may have realized it was concluded through.