Farmasötik kremlerde senkronize floresans spektrometrisi yöntemiyle antralin ve salisilik asit miktar tayini
Determination of anthralin and salicylic acid in cream formulations by synchronous fluorescence spectrometry
  1. Tez No: 260887
  2. Yazar: EVREN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN GÜNDEN GÖĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Antralin (1,8-dihidroksi-9-antron), psoriasis'in topikal tedavisinde kullanılan bir ilaç etken maddesidir. Bu çalışma farmasötik kremlerde antralin ve salisilik asidin zaman alıcı ön ayırma işlemi gerektirmeden senkronize floresans spektrometrisi yöntemiyle aynı anda tayinini kapsayan basit, hızlı ve duyarlı bir yöntem tanımlamaktadır. Çalışma sırasında çözücü olarak metanol kullanılmış ve krem numunelerinin pH sı borat tamponu kullanılarak 8.0 e ayarlanmıştır. Senkronize floresans spektrumları 200-600 nm aralığında alınmış ve ?? değerleri Antralin için 140 nm ve salisilik asit için 110 nm. ye ayarlanmıştır. Kantitatif tayinler antralin için 386 nm ve salisilik asit için 297 nm lerdeki emisyon şiddetleri ölçülerek gerçekleştirilmiştir. Doğrusal kalibrasyon grafikleri, antralin için 1.97- 5.90 µg/ml ve salisilik asit için 0.016-0.080 µg/ml derişim aralığında çizilmiştir. Önerilen yöntem, % 1.5 dan az Bağıl Standart sapma değerleriyle kesindir. Antralin ve salisilik asit için sırasıyla bulunan LOD (S/N=3), 0.06 µg/ml, 6.35x10-4 µg/ml ve LOQ (S/N=10), 0.22 µg/ml, 2.11x10-3 µg/ml değerleri, yöntemin duyarlılığının göstergesidir.
Özet (Çeviri)
Anthralin (1,8-dihydroxy-9-anthrone) is an active compound drug for the topical treatment of psoriasis. This work describes a simple, rapid, selective, and sensitive synchronous fluorescence spectrometry for simultaneous determination of anthralin and salycilic acid in pharmaceutical creams without any time-consuming extraction steps prior to analysis. Throughout the study methanol was used as solvent and pH of the cream samples was adjusted to 8.0 using borate buffer. The synchronous fluorescence spectrum was obtained over the range of 200-600 nm and ?? values were 140 nm for anthralin and 110 nm for salycilic acid. Quantitative determinations were realized using the emmission intensities at 386 nm for anthralin and 297 nm for salicylic acid. The lineer calibration graphs were drawn over the ranges of 1.97- 5.90 µg/ml for anthralin and 0.016-0.080 µg/ml for salicylic acid. The proposed method were precise with RSD values, less than 1.5%. The obtained LOD (S/N=3), 0.06 µg/ml, 6.35x10-4 µg/ml and LOQ (S/N=10), 0.22 µg/ml, 2.11x10-3 µg/ml values for anthralin and salicilic acid, respectively, show sensitivity of the method.