Kanserli hastalarda oksidatif protein hasarı
Oxidative protein damage in cancer patients
- Tez No: 260886
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN HACIŞEVKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çalışmamızda gastrointestinal kanser tanısı almış 108 hasta (70 erkek, 38 kadın) ve sağlıklı 35 kişi (25 kadın, 10 erkek) bulunmaktadır. Hastalar üç gruba ayrılmıştır. Birinci grup mide kanseri tanısı almış (9 kadın, 31 erkek), ikinci grup kolorektal kanser tanısı almış (13 kadın, 27 erkek), üçüncü grup ise pankreas, karaciğer ve özofagus kanser tanısı almış (16 kadın, 12 erkek) hastalardan oluşmaktadır. Çalışmamızda hasta grubunun kontrol grubuna göre serum malondialdehit (MDA), nitrik oksit (NO) ve plazma nitrotirozin (NT) düzeyleri ölçülmüştür. MDA düzeyleri spektrofotometrik olarak, NO ve NT düzeyleri ise kit kullanılarak tayin edilmiştir. Ayrıca yaş, cinsiyet, kalıtsal kanser hikâyesi, sigara, alkol, egzersiz, diyet alışkanlığı, diyetsel yağ kullanımı gibi faktörlerin oksidatif stres parametreleri üzerine olan etkileri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.Total hasta grubunun MDA, NO ve NT düzeyleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (sırasıyla p=0.000, p=0.000, p=0.012). Total hasta grubunun oksidatif stres parametreleri arasındaki korelasyona bakılmıştır. MDA ve NO düzeyleri arasında anlamlı bir korelasyon (0.285/p=0.003), MDA ve NT düzeyleri arasında pozitif (0.120/p=0.217), NO ve NT düzeyleri arasında ise negatif anlamlı olmayan (-0.003/p=0.973) korelasyonlar bulunmuştur.Birinci hasta grubunun oksidatif stres parametreleri arasındaki korelasyona bakıldığında; MDA, NO ve NT düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon bulunmamıştır ancak NO ve NT arasında negatif anlamlı olmayan bir korelasyon bulunmuştur (-0.276/p=0.084). İkinci hasta grubunun oksidatif stres parametreleriarasındaki korelasyona bakıldığında; NO ve NT düzeyleri arasındaistatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon bulunmuştur (0.336/p=0.034). Üçüncü hasta grubunun oksidatif stres parametreleri arasındaki korelasyona bakıldığında; MDA ve NO düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon bulunmuştur (0.463/p=0.013). MDA ve NT düzeyleri arasında ise negatif ancak istatistiksel olarak anlamlı olmayan bir korelasyon bulunmuştur (-0.168/p=0.394).
Özet (Çeviri)
In our study, there were 108 patients (70 men, 38 women) who were diagnosed as having gastrointestinal cancer and 35 healthy individuals (25 women, 10 men). Patients were divided into three groups: first group who were diagnosed as having gastric cancer (9 women, 31 men), second group who were diagnosed as having colorectal cancer (13 women, 27 men), third group who were diagnosed as having pancreas, liver and esophagus cancer (16 women, 12 men). In our study patients? serum malondialdehyde (MDA), nitric oxide (NO) and plasma nitrotyrosine (NT) levels compared with healthy individuals?. MDA levels were analyzed spectrophotometrically, NO and NT levels were determined by using kit. Besides, effects of factors such as age, gender, history of family, smoking status, alcohol status, physical exercise, diet habits, dietary fat habit on oxidative stress parameters were statistically evaluated.The levels of MDA, NO and NT were statistically found high in cancer patients compared with the healthy control group (respectively, p=0.000, p=0.000, p=0.012). The correlation of patients? oxidative parameters were observed. It is found that there is a significant correlation between MDA and NO levels (0.285/p=0.003), there is a positive nonsignificant correlation between MDA and NT levels (0.120/p=0.217) and also there is a negative nonsignificant correlation between NO and NT levels (-0.003/p=0.973).When the correlation between oxidative stress parameters of the first group has been observed; there is no statistically significant correlation among MDA, NO and NT levels but a negative nonsignificant correlation has been observed between NO and NT levels (-0.276/p=0.084). When the correlation between oxidative stressparameters of the second group has been observed; there is a statistically significant correlation between NO and NT levels (0.336/p=0.034). When the correlation between oxidative stress parameters of the third group has been observed; there is a statistically significant correlation between MDA and NO levels (0.463/p=0.013), and a negative nonsignificant correlation has been observed between MDA and NT levels (-0.168/p=0.394).