Başarısız kök kanal tedavilerinde dezenfeksiyon amacıyla kullanılan üç farklı yöntemin mikrobiyolojik açıdan değerlendirilmesi
Microbiological evaluation of three endodontic disinfection methods in the treatment of root canal failures
  1. Tez No: 260896
  2. Yazar: BURAK SADIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN ALAÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, başarısız kök kanal tedavisi olgularında, geleneksel kimyasal yıkayıcılarla, lazerin ve bunların kombine kullanımının kök kanalındaki mikroorganizmaları yok etmedeki etkinliklerinin karşılaştırılması amacıyla yapıldı.Genel sağlık durumu iyi, en az 4 yıllık kanal tedavisine sahip, apikal radyolüsensi bulunan, kanal dolgusu apikal daralımdan en fazla 4 mm kısa olan 43 olgu klinik çalışma için seçildi. Kanal içi dezenfeksiyon olarak sodyum hipoklorit + EDTA (Grup 1), Nd:YAG lazer (Grup 2) ve Nd:YAG lazer + sodyum hipoklorit + EDTA (Grup 3) uygulandı. Kanallar 50 numaraya kadar genişletildi. Kanal dolgusu çıkarıldıktan, kanal genişletmesi yapıldıktan, dezenfeksiyon yöntemlerinden biri uygulandıktan ve kanal içi ilaç pansumanı yapıldıktan sonra kanal içinden kağıt konlarla kültür örnekleri alındı (sırasıyla S1, S2, S3, S4). Kanal içinden alınan bu örnekler geleneksel kültür yöntemi ve biyokimyasal ve enzimatik yöntemlerle tiplendirildi ve sayıları belirlendi.Tekrarlayan kanal tedavisi sırasında olguların % 55,8'inde Corynebacterium spp, % 39,5'inde Bacillus spp, % 25,5'inde Enterococcus faecalis, % 25,5'inde Streptococcus mutans ve % 25.5'inde tanımlanamamış oral streptokoklar belirlendi. Üç dezenfeksiyon yönteminde de anlamlı derecede bakteri azalması görüldü (t-testi; p0,05). Lazer uygulamasının olasılıkla kök kanalı dentin duvarında yaptığı etkiden dolayı, pansuman maddesi olarak yerleştirilen kalsiyum hidroksitin antibakteriyel etkinliğini bir miktar azalttığı tespit edildi. Yalnızca sodyum hipokloritin uygulanıp ardından kalsiyum hidroksit pansumanın yapıldığı Grup 1'de en yüksek mikroorganizma azalması olduğu fakat diğer gruplarla aradaki farkın istatistiksel açıdan bir farklılık göstermediği belirlendi. (Kruskal-Wallis testi; p>0.05)
Özet (Çeviri)
In this study traditional EDTA + sodium hypochlorite endodontic irrigation was compared with Nd:YAG laser irradiation either alone or in combination with EDTA + sodium hypochlorite irrigation, in vivo, for the eradication of infecting microorganisms.Forty three human subjects with good general health and with failed root canal treatment were selected. The criteria included root canals filled within 4 mm from the apex, presence of a periapical radiolucency and a minimum obturation history of 4 years.After removal of the filling material, root canal enlargement (#50), disinfection and medication, root canal samples were taken with sterile paper points (Samples S1, S2, S3 and S4, respectively). Colonies were counted and isolated colonies were identified using traditional microbiological and biochemical and enzymatic methods.Corynebacterium spp; 55,8, Bacillus spp; 39,5, Enterococcus faecalis; 25,5, Streptococcus mutans 25,5 and unidentified oral Streptococcus spp 25,5 % were amongst the most frequently recovered microorganisms in the retreated cases.All disinfection methods significantly reduced the number of cultivable microorganisms (t-test; p0,05). Laser treatment, probably due to its physical effect on the root canal dentinal wall, reduced the antibacterial effectiveness of the calcium hydroxide medication.Best colony counts results were taken in group 1 where calcium hydroxide was applied after irrigation with sodium hypochlorite, however differences between the groups were not statistically significant (Kruskal-Wallis; p>0,05).